Obama, Işid'e Karşı 4 Aşamalı Mücadele Stratejisi Belirledi

Obama, Işid'e Karşı 4 Aşamalı Mücadele Stratejisi Belirledi

ABD Başkanı Barack Obama, radikal selefi IŞİD örgütüne karşı yapacakları mücadeleyi şu şekilde sıraladı: "1- Irak hükümeti ile birlikte sistemli bir şekilde teröristlere karşı hava saldırısı düzenleyeceğiz. Kendi insanlarımızı...

ABD Başkanı Barack Obama, radikal selefi IŞİD örgütüne karşı yapacakları mücadeleyi şu şekilde sıraladı:

"1- Irak hükümeti ile birlikte sistemli bir şekilde teröristlere karşı hava saldırısı düzenleyeceğiz. Kendi insanlarımızı ve insani yardımda bulunan misyonları korumak için çabalarımızı artıracağız. Bunu açıkça söyleyebilirim, ülkemizi tehdit eden teröristler nerde olursa olsun onları avlayacağız."

"2- Karada teröristlere karşı savaşan askere desteğimizi artıracağız. Haziran ayında yüzlerce askeri Irak’a göndererek güvenlik görevlilerine nasıl destekte bulunmalarını incelemelerini istedik. Şimdi o çalışmalar sona erdi. Irak ve Kürt askerlerinin hem eğitim hem de istihbarat konularında desteğe ihtiyaçları var. Bizde bunlara destek vereceğiz. 500 kadar askeri danışmanı daha Irak’a göndereceğiz. Ayrıca Sünni toplumunun kendilerini IŞİD’ten korumları için destekte bulunacağız. Suriyeli muhaliflere malzeme ve eğitim desteklerini artırmak Kongre’ye çağrıda bulunuyorum."

"3- IŞİD’i kapsamlı ve sürdürülebilir terörle mücadele stratejisi ile azaltıp imha edeceğiz. Ortaklarımızla birlikte çalışarak ishtibaratımızı ve savunmamızı artıracağız. İki hafta sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yapılacak toplantıda uluslararası toplumun bu konuda seferber olmasını isteyeceğim."

"4- Terör örgütü tarafından yerinden edilmiş masum sivillere insani yardım sağlamaya devam edeceğiz. Bölgedeki Sünni ve Şii mezarlıkları risk altındadır. Müslümanların yanı sıra, Hıristiyanlar ve diğer dini azınlıklara destek vermeye devam edeceğiz. Bu toplulukların kendi yurtlarından sürgün edilmesine izin vermeyeceğiz."

ABD’nin dünyayı teröristlere karşı harekete geçirecek kapasitesi ve iradesi olduğunu vurgulayan Obama, Rus saldırlarına karşı Ukrayna halkının kendi kaderlerini belirlemeleri için destek olduklarını kaydetti. Amerika’nın Suriye’nin kimyasal silahlarını imha etmesini sağladığını da hatırlatan Obama, “Dünya genelindeki müslüman toplumunun sadece teröristlere karşı savaşması için değil, daha mutlu bir gelecek için mücadele etmelerine yardımcı olduk” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.