Obama ilk konuşmasında ne söyledi?

Obama ilk konuşmasında ne söyledi?

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığa tekrar seçilmesinden sonraki ilk konuşmasını basın veya Kongre'ye değil, orta sınıfa yaptı

ABD Başkanı Barack Obama 'nın seçtiği ilk konu, ülkenin en acil sorunlarından mali uçurum oldu.

Obama'nın ikinci döneminde önünde bekleyen en önemli ve acil konu, Kongre'yle uzlaşıya varamamaları halinde 1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla ülkeyi bekleyen ''mali uçurum''... Mali uçurumu önlemek için, Obama ve Kongre'nin, büyük çaplı harcama kesintileri ve vergi artışlarının yıl sonunda devreye girmesini önlemesi gerekiyor.

Bu yüzden de Obama, başkanlığının ikinci dönemindeki ilk konuşmasını mali uçurum üzerine yaptı. Seçim kampanyası boyunca kendisini ''orta sınıfın savunucusu'' olarak gösteren Obama'nın, ilk konuşmasının hedef kitlesi de orta sınıf oldu.

Basın toplantısı yapmak veya kameralar karşısına geçip ABD Kongresi'ne seslenmek yerine, orta sınıf vatandaşları Beyaz Saray 'a davet eden Obama'nın, konuşma yaparken de arkasında yine orta sınıf Amerikalılar hazır bulundu.

Böylece Obama, özellikle mali uçurum konusunda zenginlere yönelik vergi artışları konusunda çatıştığı Kongre'deki Cumhuriyetçi kanada, orta sınıfın kendi arkasında olduğu mesajını da verdi.

KONGRE LİDERLERİNİ BEYAZ SARAY'A DAVET ETTİ

Konuşmasında, ''artık çalışmaya dönme zamanı''nın geldiğini belirten Obama, önlerinde mali uçurum gibi yapacak çok iş olduğunu söyledi.

Obama, salı günü Amerikalıların siyaset için değil, icraate geçilmesi için oy kullandığını ifade ederek, Amerikalılara, ''Bizi sizin işlerinize odaklanmamız için seçtiniz, kendimizinkilere değil. Bu ruhla, sadece birlikte çözebileceğimiz zorluklara dair aramızda bir uzlaşı inşa edebiliriz diye, iki partinin liderlerini gelecek hafta Beyaz Saray'a davet ettim. Bunun yanında, fikirlerini almak ve onları da işin içine sokmak için ülke çevresinden sivil toplum liderleri ve iş adamlarını da Washington'a getirmeye niyetliyim'' dedi.

DENGELİ OLMAYAN HİÇBİR YAKLAŞIMI KABUL ETMEM

Mali uçurumla karşı karşıya olduklarına dikkati çeken Obama, bunu önlemek için iki partiyle de çalışmak istediğini belirtti.

Obama, bütçe açığının azaltılması ve gelirin artırılması için hazırladığı planı hatırlatarak, zenginlerin de vergi kesintilerinin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

''Planımın her detayına bağlı değilim, uzlaşıya açığım, yeni fikirlere açığım ve mali zorluklarımızı çözmeye taahhüt ettim'' diyen Obama, ancak zenginlerin vergilerinin artırılmaması gibi, dengeli olmayan hiçbir yaklaşımı da kabul etmeyeceğini söyledi.

Obama, ''Yılda 250 bin dolardan fazla kazananlara vergilerinde bir dirhem bile fazla ödenmesi istenmezken, öğrencilere, yaşlılara veya orta sınıf ailelerden bütçe açığını kapatmasını istemem. Bunu yapmayacağım'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.