O cenneti müjdeledi

O cenneti müjdeledi

Peygamber Efendimizin müjdeleyen bir peygamber olduğunu aktaran Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Efendimiz insanları cennetle müjdelerken cehennem ile uyardığını söyledi

İRFANDER Kutlu Doğum münasebetiyle El-Beşir (O Müjdeleyendir) programı düzenledi. Mevlana Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Altıntaş dinleyicilere Peygamberimizin El-Beşir vasfı hakkında bilgi verdi. Program açılışında konuşan İRFANDER Müdürü Mustafa Akbaş, “Peygamber Efendimiz iyi bir komutan, ilim sahibi, sadık bir arkadaş, gönül ehli bir insandı. Peygamber Efendimiz insanların en üstünüydü. Efendimiz bize gideceğimiz yolu göstermiştir. Dünya ve ahiret hayatımızda mutluluğa ermek için Efendimizin gösterdiği yoldan gitmeliyiz. Peygamber Efendimizi örnek alarak onun yolundan gitmeliyiz” diye konuştu.

Peygamber Efendimizin birçok ismi bulunduğunu El-Beşir isminin bu isimlerden biri olduğunu aktaran Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, “El-Beşir ismi o müjdeleyen demektir ve Peygamberimizin vasfı olan bir isimdir. Peygamber Efendimiz müjdeleyen bir peygamberdi. Peygamber Efendimiz, ben Hz. İbrahim’in duası, Hz. İsa’nın önceden bildirdiği ve annem Amine’nin rüyasıyım diyerek tanımlamıştır. Kitapların en yücesi Kur’an-ı Kerim’e bakıldığı zamanda bu görülmektedir. Hz. İbrahim dua etmiştir. Bu milletin içinden birini çıkar ki yarabbi tüm insanlar onun yolundan gitsin diye dua etmiştir. Hz. İsa kendisini benden sonra gelecek olan peygamberin müjdecisiyim demiştir. Efendimizin annesi Amine anamızda bir gün rüyasında bir ışığın doğduğunu ve Şam’daki sarayları bile aydınlattığını görür. Bu da doğrudur İslam Dini tüm Şam ve tüm dünyayı aydınlatmaktadır. İslam Dini tüm insanların gönüllerini aydınlatacaktır” dedi.

‘O HEM MÜJDELEYİCİ HEM DE UYARICIDIR’

 

Peygamber Efendimizin hem müjdeleyici hem de uyarıcı bir peygamber olduğunu söyleyen Prof. Dr. Altıntaş, Peygamberimiz insanları cennetle müjdelerken cehennem ile uyarıda bulunduğunu belirtti. Peygamber Efendimizin şahit bir insan olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şahit mahkemede sorunu çözene denir. Peygamber Efendimiz bizim için dünya ve ahiret hayatımızı kurtarmak için şahit bir insandır. Peygamberimiz rahmet ve merhamet sahibi insanların en yücesi bir insandı. Dünyada bulunan tüm sorunlar Peygamberimizin getirdiği İslam Dini ile çözülecektir. Dinimizi tüm insanlar duyurmalıyız. Onların kurtuluşa ermeleri için bunu yapmalıyız. Tabi bunun öncesinde ve en önemlisi bizim kendi hayatımızı Peygamberimizin hayatına göre şekillendirmeliyiz. Dinimizin emir ve yasaklarına uymalıyız. Peygamberimiz tüm insanlığa tutulan bir kandil gibidir. O kandile giden insanlar kurtuluşa erecektir. Peygamberimiz insanların canını ve malını Allah (CC) yolunda harcayanların cennete gireceğini müjdeliyor. Bu müjdeyi kazanmak için İslam’a çalışmalıyız. Hayatımızı dinimize göre şekillendirerek Allah (CC) rızası için mücadele vermeliyiz.”

El-Beşir programında dinleyicilere Peygamber Efendimizi anlatan sine vizyon gösterimi yapıldı. Ayrıca program sonrası dinleyicilere gül suyu ve lokum ikramında bulunuldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.