Nükleer santral Türkiye için tehdit

Nükleer santral Türkiye için tehdit

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oktay Sarı, Iğdır il sınırına sadece 16 kilometre uzakta bulunan Ermenistandaki Metsam

Doç. Dr. Oktay Sarı, 1973’te yapılan santralin, deprem direnç sisteminin olmaması ve nükleer yakıtı koruyacak bir koruma havzasının bulunmaması nedeniyle Türkiye için büyük bir risk oluşturduğunu kaydetti.
“1988 yılında Erivan’da meydana gelen deprem sonrasında santral kapatılmış olmasına rağmen, Ermenistan’ın enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılaması nedeniyle santral faaliyetlerine devam etmektedir” diyen Sarı, “Bu santral Doğu Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinde inşa edilen 66 nükleer reaktör arasında en eski ve en güvensiz model olarak ilan edilmiştir” dedi. Santral nedeniyle Iğdır ve Kars illerinin risk altında bulunduğunu aktaran Sarı, “Ülkemizdeki pek çok çevreci sivil toplum kuruluşu yanı sıra bazı yerel idareler de konunun önemine binaen bir ses oluşturmaya çalışmaktadırlar. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) olası bir nükleer kaza sonucunda ortaya çıkabilecek radyasyon seviyesindeki artıştan haberdar olmak için Radyasyon Erken Uyarı Sistemi kurmuş olup radyasyon düzeylerini ölçmektedir. Metsamor’a yakın bölgelerde de uyarı sistemleri mevcuttur. Sağlık Bakanlığı’nın derhal tedbir alması gerekmektedir. Olası bir nükleer tehlike durumunda tiroid kanser riskini azaltmak için nükleer santrale 80 kilometre mesafede yaşayanların evlerinde potasyum iyodid tabletlerinin hazır bulunması, 80-320 kilometre arasındaki mesafelerde ise halka kolayca dağıtabilmek için hastane, okul, polis merkezi gibi kamu kurumlarında bu tabletlerin hazır bulundurulması gerekmektedir. Ama maalesef santrale komşu yerleşim yerlerinde yaşayanlarda da iyot tabletleri bulunmamaktadır. Hatta bu çok ucuz ilaç eczanelerimizde bile mevcut değildir. Konu çok önemli olup ülkemiz sağlık otoritesinin derhal önlem alması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.