Nükleer Mühendislik Eğitimi Alacak 100 Öğrenci Belirlendi

Nükleer Mühendislik Eğitimi Alacak 100 Öğrenci Belirlendi

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından iş garantili nükleer mühendislik eğitimi için Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderilecek 100 öğrencinin seçimi tamamlandı....

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan hükümetlerarası anlaşma kapsamında Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş tarafından iş garantili nükleer mühendislik eğitimi için Moskova MEPhI Üniversitesi’ne gönderilecek 100 öğrencinin seçimi tamamlandı. Sınava 4 bin 800 öğrenci katıldı. Akkuyu NGS'den yapılan açıklamada; 4 bin 800 öğrencinin başvurusuyla sonuçlanan ve iki aşamalı yapılan sınav sonucunda dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında bulunan Moskova MEPhI Üniversitesi’nde iş garantili mühendislik eğitimi alacak şanslı 100 belirlendi. Sınavı kazananların listesi ve kayıt için istenen belgeler www.akkkunpp.com internet adresinden duyuruldu. Asil listeden sınavı kazanan adayların 13 Haziran'a kadar belgeleri tamamlayarak Akkuyu NGS'nin Ankara'daki ofisine teslim edecek.

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, lisans eğitim programı (1 yıl hazırlık + 4 yıl lisans eğitimi) veya uzmanlık eğitim programı (1 yıl hazırlık + 5,5 yıl uzmanlık eğitimi) görecekler. Lisans eğitim programını bitiren öğrenciler, başarı durumlarına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali için gerekli kadro listesine göre 2 yıllık yüksek lisans programına devam edebilecekler. Uzmanlık eğitim programını bitiren öğrenciler, başarı durumlarına ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali için gerekli kadro listesine göre 6 aylık (yarım yıl) yüksek lisans programına devam edebilecekler. Eğitim programlarında okuyan tüm öğrenciler, yaz dönemlerinde eğitim programlarına göre teorik ve Rusya’daki nükleer güç santrallerinde pratik staj eğitimi yapacaklar. İlk yıl, öğrencilere Rusça eğitimi de verilecek.

Eğitim programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, Rosatom’un eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi ve Rusya’da işletmede olan nükleer güç santrallerinde staja tabi tutulacak.

İŞ İMKANI

Rusya’daki eğitimini tamamlayan öğrenciler, Rusya’daki nükleer güç santrallerinde staj eğitiminin ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde istihdam edilecek. Ayrıca öğrencilere yılda bir defa, Ankara- Moskova-Ankara gidiş-dönüş uçak bileti verilecek. Öğrenciler, 2-3 kişilik odaların bulunduğu öğrenci yurdunda kalacak. Mezuniyet sonrası staj döneminde da barınma imkanı sağlanacak.Eğitim süresince öğrencilere aylık 500 ABD doları tutarında burs ödenecek, Rusya Federasyonu’nda yabancı öğrencilere uygulanan genel sağlık sigortası kapsamı dikkate alınarak sağlık sigortası yaptırılacak.

MEPhi’de halen nükleer enerji alanında yaklaşık 200 Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.