Nüfus cüzdanı ile yurtdışı seyahati

Nüfus cüzdanı ile yurtdışı seyahati

Komşuları başta olmak üzere 56 ülkeyle vizeleri kaldıran Türkiye şimdi de pasaportları kaldırıyor

İlk uygulama Gürcistan'la gerçekleştirilecek. Ay sonu itibariyle Türkiye'den Gürcistan'a, Gürcistan'dan Türkiye'ye gidiş gelişler pasaport yerine artık nüfus cüzdanıyla yapılacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ay sonu itibariyle Gürcistan ile Türkiye arasında pasaportların kaldırılarak gidiş gelişlerin kimlikle yapılacağını açıkladı.

Bakan Davutoğlu, Eskişehir Girişimci ve Sanayici İşadamları (EGSİAD) ve Osmangazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından organize edilen "Diploması ve Ticaret" konulu konferansa katıldı. Bakan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Türkiye merkezli vizyonel bir dış politikası olduğunu söyledi. Bakan, "Her hangi bir kriz çıkmasa da bizim her gün gündemimizde yer alan dış politika konularımız var. Kriz çıkmadığı zaman dinamikliğini kaybeden bir diplomasi anlayışı değil, krizlerin çıkmamasını da engelleyen vizyonu diplomasiye egemen kıldık." dedi.

Komşularla ekonomik entegrasyon işbirliğini geliştirmek istediklerini ve bunun için de daha önce uygulanmamış projeleri hayata sokmak istediklerini belirten Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu: "Bütün komşularımızla vizeleri kaldıralım.Rusyaile vizeleri kaldıracağımızı üç sene önce söyleseydik, kimse inanmazdı. Hatta kaldırılacağını karar verdiğimiz gün gazetecilere söylediğimizde bile buna kimse inanmadı. Nasıl olur da bu kadar zor bir şeyi kaldırırsınız? Çalışırsanız, emek verirseniz oluyor. İşte bakın bu ay sonu da Gürcistan ile pasaportları da kaldırıyoruz. Artık Gürcistanlılar Türkiye'ye, Türkler de Gürcistan'a kimliklerle gelip gidecek. Türk alfabesinde Gürcü harfleri olmadığı için okuma zorlukları çekiliyor. Bunu da sayın Başbakan'ımız Gürcistan Başbakanı ile görüşüp karara bağladı. Biz istiyoruz ki, bu halklar tarih boyunca beraber yaşamış, ortak çözüm noktaları bulup tekrardan kaynaşsın."

"TEK ÇIKIŞ YOLUMUZ AB OLDUĞUNU ZANNEDENLER YANILIYOR"

Türkiye'nin 56 ülkeyle vizeleri kaldırmasını eleştirenlere tepki gösteren Bakan Davutoğlu, "Şimdi bize diyorlar ki, (vizeleri kaldırıyorsunuz. Eksen mi kayıyor, AB ile problem olacak?) AB'ye problem olacaksa, AB bizimle vizeleri kaldırsın. Şimdi Avrupa şöyle zannediyor; (Türklere vize uygulayacağız, Türkleri kapıda bırakacağız.) Türklerin de başka gidecek kapısı olmadığı için alışa geldiği gibi Avrupa'dan yardım talep edeceğiz. Biz Avrupa'dan bir kuruş para istemedik ve istemeyeceğiz. Almanya'nın Fransa'nın AB'ye girişlerine bakın, ne kadar dışarıdan yardım almışlar? Bizim için böyle bir şey söz konusu değil. Bizim AB'ye girişimiz onurla ve karşılıklı saygıyla olacaktır." diye konuştu.

Gümrük Birliği'ne göre vizesiz geçiş yapmanın Türklerin en doğal hakkı olduğuna işaret eden Bakan Davutoğlu, "Ama bir sürü mahkeme kararıyla geciktirildi. Sonunda biz bunu maddeye koyduk ve iki senedir müzakerelerini yapıyoruz. Türkiye, Avrupa Birliği içinde önemli bir aktördür ve bu aktörlüğe devam edecektir. Tek çıkış yolumuzun AB'ye girmek olacağını zannedenler yanılıyor. Dünyanın her yeriyle ticaret yapacağız, dünyanın her yerinde ekonomik olarak var olacağız." ifadesini kullandı.

KonuşmasındaTürkçe Olimpiyatlarıile değişik ülkelerdeki Türk okullarına da değinen Bakan Davutoğlu, "Türkçe olimpiyatlarıyla dünyada Türkçe konuşan bir elit yetiştirelim. Türkçe olimpiyatlarına her türlü desteği verenlere teşekkür ediyorum. Şimdi istiyoruz ki, bu bin öğrenciye getirelim. Yurtdışındaki Türk okulları sevgi, hoşgörü ve kültürümüzü yaymanın yanında ticaretimizi de büyük katkısı var. Türk işadamlarına aracı oluyor." şeklinde konuştu.

Törende, Bakan Davutoğlu, Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, iş adamı Rıdvan Çakırgöz, MÜSİAD Eskişehir Şube Başkanı Muhittin Yılmaz, TÜMSİAD Eskişehir Şube Başkanı Ali Engiz'e plaket verdi. EGSİAD Başkanı Erdoğan Ercan ve Vali Mehmet Kılıçlar, Bakan Davutoğlu'na çeşitli hediyeler takdim etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.