Norveç Kralı: Vikinglerden Farklı Olarak Türkiye Hayranlığımı Gizlemiyorum

Norveç Kralı: Vikinglerden Farklı Olarak Türkiye Hayranlığımı Gizlemiyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Norveç Kralı V. Harald, bu topraklara hayran kaldığını ve ataları Vikinglerden farklı olarak bu hayranlığı dile getirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Norveç Kralı V. Harald, bu topraklara hayran kaldığını ve ataları Vikinglerden farklı olarak bu hayranlığı dile getirdiğini söyledi.

Çankaya Köşkü’nde Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja onuruna resmi akşam yemeği verildi. Norveç Kralı V. Harald, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Ziyaret, Türkiye ile Norveç arasında diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1926 yılından bu yana Devlet Başkanı seviyesindeki ilk ziyaret oluyor. Aralarında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de bulunduğu çok sayıda seçkin davetli topluluğunu kapıda karşılayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'e Norveç kraliyet ailesi de eşlik etti. Konuklarla tek tek tokalaşan Abdullah Gül ve Kral V. Harald’ın yakalarında birbirlerine gündüz takdim ettikleri devlet nişanlarına ait rozetleri akşam yemeğinde takmaları dikkat çekti.

Yemeğe geçilmeden önce yapılan resmi konuşmalarda Norveç Kralı V.Harald, Türkiye’de bu kadar candan, sıcak ve alicenap bir şekilde karşılandıkları için şükranlarını sundu. Norveç Kralı, ‘‘Burada geçirdiğimiz ilk günün sonunda görüp yaşadıklarımıza hayran kaldığımızı belirtmek isterim. Norveçli Vikingler bin yıl önce buraya gemileri ile gelip at üstünde şehre girdiklerinde reisleri sağa sola bakmayıp hayranlıklarını gizlemelerini emretmişti. Bugün ise biz hem bakıyoruz hem de hayran oluyoruz.’’ şeklinde konuştu.

"ANAYASALAR VATANDAŞI KORUMAK AMACIYLA YAPILIR"

Norveç’in bağımsızlığını 1905 yılında kazandığına dikkat çeken kral, Norveç anayasasının Avrupa’da yürürlükte olan en eski anayasalardan biri olduğunu kaydederek, "Türkiye’de şu anda Avrupa’nın en yeni anayasası olabilecek bir anayasanın hazırlıklarının sürdürüldüğünü öğrenmiş bulunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı Gül’ün de ifade ettiği gibi, bir anayasa devleti değil, vatandaşları korumak amacını güder.’’ diye konuştu.

"NORVEÇ’TEKİ TÜRK TOPLUMU"

Norveç’in gelişmişliğinin temelinde petrol ve doğal gaz zenginliğinden çok kadınların toplum ve iş hayatına katılmasına imkan verilmesinin yattığını belirten Kral V. Harald, dışarıdan gelen göçlerin Norveç için olumlu neticeler doğurduğunu kaydetti. Kral, ‘‘Norveç’e yerleşen Türklerin, Norveç toplumuna ve Norveç ekonomisine önemli bir katkı sağladıklarını belirtmekten mutluluk duyuyorum.’’ dedi.

"DEVLET BAŞKANI DÜZEYİNDE İLK RESMİ ZİYARET"

Norveç ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 1926 yılında başladığını ancak iki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde ilk kez bir ziyaret gerçekleştirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Norveç'te Eylül ayında yapılan seçimlerden sonra kurulan yeni hükümette yer alan bakanların da heyette bulunmalarının ilişkilere ve ziyarete ayrı bir değer kattığını ifade etti.

"NORVEÇ’TEKİ TÜRK TOPLUMU KÖPRÜLER KURUYOR"

87 yıllık dostluk ve iş birliğine dayanan Türkiye-Norveç ilişkilerinin her geçen gün gelişip güçlendiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Norveç’teki Türk toplumunun ülkeler arasında dostluk köprüleri inşa ettiğine dikkat çekerek, ‘‘Uyum sürecini başarıyla tamamlayan Norveç’teki Türkler, dostluk ve iş birliğimizi pekiştirmekte ve başarılarıyla hepimizin göğsünü kabartmaktadır.’’ sözlerine yer verdi.

"FATİH ERKOÇ, NORVEÇ KRALI İÇİN SÖYLEDİ"

Çankaya Köşkü’nde Norveç Kralı V. Harald için düzenlenen akşam yemeğinde sanatçı Fatih Erkoç da katıldı. Aynı zamanda Norveç vatandaşı da olduğu öğrenilen sanatçı akşam yemeğinde canlı performans sergileyerek konuk kraliyet ailesi onuruna şarkılar seslendirdi.CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.