Normal doğumu artırmak için eğitim

Normal doğumu artırmak için eğitim

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Konya Şubesi tarafından Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ev sahipliğinde İntrapartum USG (Doğum esnasında ultrason) kursu düzenlendi.

Toplantı da normal doğum oranlarını arttırabilme adına doğum sürecinde ultrasonun önemine değinildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Konya’nın alanında çok değerli hocalarını böylesine bilimsel bir ortamda ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şehrimizde, anne-bebek ölüm oranlarını en aza indirme adına önemli çalışmalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Koç, “Özellikle problemli kadın doğum vakalarında kamu, üniversite ve özel hastanelerimiz birlikte hareket ediyor ve üniversitelerde görev yapan deneyimli hocalarımızın verdiği destekler ile en zorlu süreçleri birlik ve beraberlik içerisinde başarı ile atlatmayı başarıyoruz” dedi.

ULTRASONUN ÖENİM VURGULANDI

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Ali Acar da ultrasonun doğum esnasındaki süreçte önemine değinerek Türkiye’deki sezaryen oranlarına vurgu yaptı. Prof. Dr. Acar, doğum vakalarında yaşanılan zorlukların en düşük seviyeye indirilebilmesi adına yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Birinci oturumda Prof. Dr. Aybike Tazegül Pekin tarafından, ‘Omuz diztosisi’, Dr. Öğretim Üyesi Ümmügülsüm Esenkaya tarafından da ‘Elektronik fetal monitirazasyon’ konularında sunumlar gerçekleştirildi. İkinci oturum da ise; Op. Dr. Nurullah Şengül tarafından ‘Pelvik anatomi’, Doç. Dr. Jule Eriç Horasanlı tarafından da ‘İntrapartum USG’ konularında sunumlar katılımcılar ile paylaşıldı.

Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen kursa oturum başkanları olarak, Prof. Dr. Kazım Gezginç, Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Günenç, Prof. Dr. Emel Ebru Özçimen, Op. Dr. Mustafa Yalçın Aksoy ile birlikte kamu, üniversite ve özel hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile çok sayıda ebe ve hemşire katıldı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.