Nisan yağmurları ne kadar sürecek?

Nisan yağmurları ne kadar sürecek?

Yağışlar tüm yurtta etkili olacak, hava sıcaklığı yurdun güney ve doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Antalya, Karaman ve Niğde çevreleri dışında tüm ülke yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, Age kıyılarında gökgürültülü sağanak, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Kars ve Ardahan çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak.
Hava sıcaklığı yurdun güney ve doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.
Rüzgar yurdun batı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu, doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ile sabah ve öğle saatlerinde Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esecek.
-KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI-
Yağışların öğle ve akşam saatlerinde Rize ve Hopa, akşam ve gece saatlerinde İzmir ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan, taşkın vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
-KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI-
Rüzgarın, Marmara ve Kuzey Ege ile sabah saatlerinde Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (30-60 km/s) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
-ÇIĞ ve KAR ERİMESİ UYARISI-
Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine, Doğu Anadolu bölgesinde artan hava sıcaklığı ile birlikte ani kar erimesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
-TOZ TAŞINIMI-
Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetlice esecek rüzgarlarla birlikte toz taşınımı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bazı illerde hava durumu şöyle olacak:
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.(13)
ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ilk saatlerde hafif olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(17)
İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar akşam saatlerinden itibaren kuvvetli olacak. Rüzgar; kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.(21)
ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu.(22)
SAMSUN: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve akşam saatlerinde hafif yağmur ve sağanak yağışlı.(11)
ERZURUM: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu.(12)
DİYARBAKIR: Parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; sabah ve öğle saatlerinde güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/sa) olarak esecek.(23)
-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde bölgenin güneyi, akşam ve gece saatlerinde bölge geneli aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinden itibaren Çanakkale ve Gökçeada çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.
EGE: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; Kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek. Yağışların akşam saatlerinden itibaren İzmir çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde Isparta ve Burdur çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Karaman ve Niğde çevreleri dışında bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah satlerinde Bolu çevreleri, öğle ve akşam saatlerinde iç kesimleri, gece saatlerinde bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Yağışların; öğle ve akşam saatlerinde Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
DOĞU ANADOLU: Parçalı, çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, sabah saatlerinde Kars ve Ardahan'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Rüzgar; sabah ve öğle saatlerinde bölgenin güneydoğusunda güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/sa) olarak esecek. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine ve artan hava sıcaklığı ile birlikte ani kar erimesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Bölgenin güneydoğusunda toz taşınımı beklenmektedir.
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; sabah ve öğle saatlerinde güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (30-40 km/sa) olarak esecek. Bölge genelinde toz taşınımı beklenmektedir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.