Nikotinin esrar ve eroinden farkı yok

Nikotinin esrar ve eroinden farkı yok

Genç MÜSİADın Sigarayı Bırakma Etkinliği toplantısına katılan Dr. Bekir Tezcan, sigaranın içinde bulunan nikotinin eroin ve kokainden farkının olmadığını kaydetti

Genç MÜSİAD’ın ‘Sigarayı Bırakma Etkinliği’ toplantısına katılan Dr. Bekir Tezcan, sigaranın içinde bulunan nikotinin eroin ve kokainden farkının olmadığını kaydetti.

Genç MÜSİAD Konya Şubesi sigaraya veda etmek için ‘Sigarayı Bırakma Etkinliği’ kapsamında Konya Numune Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Bekir Tezcan’ı konuk etti. MÜSİAD Konya Şubesi Brifing Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, “Toplum ve insan sağlığını tehdit eden en önemli unsur sigaradır. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre her yıl Türkiye’de 120 bin, dünyada 4 milyon insan sigaraya bağlı olarak ölmektedir. 24 milyon kişi sigara içmekte ve sigaraya verilen para ise 10 milyar doları bulmaktadır. Hastalıkların tedavisi için ise 5 milyar dolar harcanmaktadır. Sigara kağıdı için her yıl 4 milyon ağaç kesilmektedir. Sigaraya bağlı hastalıklar ile her yıl bebek ölümü gerçekleşmekte, sigara yüzünden yangın sayıları artmakta, çevre kirliliği ve işgücü kaybına sebep olmaktadır” dedi.

Konya Numune Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Bekir Tezcan da, sigarada bulunan nikotin nedeniyle bağımlılığı arttırdığını ifade ederek, nikotinin eroin ve kokain gibi benzer etkilerinin olduğunu kaydetti. Sigaradaki zararın büyük kısmının tütünden çıkan katran ve gazlardaki 4 binden azla sayıdaki diğer maddelerden kaynaklandığını dile getiren Tezcan, şunları kaydetti: “Tütünü bu kadar ölümcül yapan işte bu kombinasyondur. Günümüzde sigarayla tedavide öne çıkan iki yöntem söz konusudur. Birincisi nikotin bantları ve nikotin sakızlarıdır. Bu tedavi yöntemi hafi derecede bağımlı hastalara, gebe ve emziren kadınlara, 18 yaşından küçüklere, kalp krizini yeni geçirmişlere, kalp sıkışması olanlara ve aritmileri olanlara uygulanmalıdır. İkincisi ise nikotin dışı ilaç tedavisidir. Bunlar doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır çünkü istenmeyen kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Araştırmalara göre içenlerin yüzde 5-10’u kendi iradeleri ile sigarayı bırakmaktadır. Çevresel destekle bu oran 4 katına çıkmaktadır. Medikal yardım ile bu oran 8 katına çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı kliniksel çalışmalarımızda bu oran yüzde 80’dir. Tedaviler sonucunda kişi sigaraya veda ederse vücut kendini yenilemeye başlayarak işlevine devam etmektedir.” Konferansın sonunda GENÇ MÜSİAD üyeleri tütün kullanımı ilgili hazırlanan anketleri doldurup bu anketler sonucunda tütün kullanım testleri yaptırdılar. Program sonunda Yakup Barınlı tarafından Dr. Bekir Tezcan’a hediye takdim edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.