Mut - Silifke Arasına 6 Tünel, 9 Viyadük Yapılacak

Mut - Silifke Arasına 6 Tünel, 9 Viyadük Yapılacak

Karayolları Mersin 5. Bölge Müdür Vekili Duran Yılmaz, Mersin'in Mut - Silifke ilçeleri arasına 6 bin 500 metre 6 tünel ve 3 bin 500 metre 9 viyadük yapılacağını söyledi.

Karayolları Mersin 5. Bölge Müdür Vekili Duran Yılmaz, Mersin'in Mut - Silifke ilçeleri arasına 6 bin 500 metre 6 tünel ve 3 bin 500 metre 9 viyadük yapılacağını söyledi.

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, Mut Belediye Başkanı Murat Orhan, Karayolları Mersin 5. Bölge Müdür Vekili Duran Yılmaz ve yol güzergahlarındaki köy muhtarlarının katılımıyla ‘Mut-Silifke ve Mut-Ermenek duble yol, viyadük, tünel çalışmaları değerlendirme toplantısı’ yapıldı.

Belediyenin sinema salonundaki toplantıda konuşan Duran Yılmaz, Mut-Silifke ve Mut-Ermenek arasındaki yol çalışmaları hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin sayılı projelerinden birin Mut’ta hayata geçirileceğini aktaran Yılmaz, “Mut-Silifke yolundaki revizyon bitti. İki ilçe arasındaki 75 kilometrelik mesafe yeni proje ile 6 kilometre kısalıyor. Yol eğimi maksimum yüzde 6’larda ve virajlar yok denecek kadar azalacak. Aynı zamanda Mut çevre yolu 7 kilometre olacak. Yolun standardı ile birlikte araç trafiği de artacak. Yollar sıcak asfalt yapılacak ve tahmini maliyet 500 ile 600 milyon lira civarında olacak. Proje bir yandan ihale aşamasına gelirken son olarak zemin ve sondaj çalışmaları tamamlandığında kesin proje imzadan çıkacak.” diye konuştu

Türkiye’deki dev projelerden birinin hayata geçtiğini ve kamulaştırma çalışmalarını süratle bitirdiklerini vurgulayan Yılmaz, ”Bizler karayolları olarak böylesine büyük bir hizmetin hayata geçmesinden son derece mutluyuz. Mut-Ermenek arasındaki yol çalışmalarında da 44 kilometrelik bir yol ağımız söz konusu. Yolu 7 metreden 12 metreye genişlettik, tırmanma şeritlerinde 15 metrenin üzerine çıkardık. İhale aşamasına gelen yerler var. Bu bölgede sulama suyu hatlarından kaynaklı vatandaşlarımızın sorunlarını çözdük. Mut-Gülnar arasındaki yol çalışmaları da proje safhasında devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Mut’un hizmetlerin en güzeline layık olduğunu anlatan Belediye Başkanı Murat Orhan ise Mut’un makus talihinden kurtulması için tüm kurumların birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını ifade etti. Tüneli, viyadüğü ve asfalt kalitesinin yüksek oluşuyla tam manasıyla asrın projesinin ilçede hayata geçtiğini kaydeden Orhan, ”İnanılmaz bir süratle karayollarımız çalışmalarını tamamladı. Kamulaştırmalarıyla, proje çalışmalarıyla takdire şayan bir hizmet olacak. Geleceğe emin adımlarla ilerlediğimiz her gün Mut’un gelişmesi adına katkı vermek bizler için gurur vericidir. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin de her yörenin kendine has bir kaderi olduğunu ve yoruma açık bir değerlendirme yapılabileceğini aktardı. Mut’un İç Anadolu’dan Akdeniz’e açılan bir kapı olduğunu dile getiren Şahın şunları söyledi: “Akdeniz’de yine Mersin’den Antalya koridoruna ulaşılan bir merkez konumunda. Bundan dolayı Mut mecburen gelişecek. Yollarla birlikte yeni iş sahaları ortaya çıkacak. Yol ile birlikte sanayi açısından gereken projeler de hayata geçecek. Mut’un, enerji üssü olmasıyla birlikte, yoğun bir trafiğin, tarımın ve sanayinin de merkezi olacak.”

Konuşmaların ardından, muhtarlara proje üzerinden paftalarla birlikte güzergah hakkında bilgi verildi.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.