Müsteşar Breier: Bursa İle İlişkilerimiz Yeni Dönemde De Gelişecek

Müsteşar Breier: Bursa İle İlişkilerimiz Yeni Dönemde De Gelişecek

Almanya’nın Hessen Eyaleti Adalet Entegrasyon ve AB Bakanlığı Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier, Bursa’nın yeni Valisi Münir Karaloğlu döneminde de Bursa ile var olan kardeşlik ilişkilerini daha ileri götürmek istediklerini belirtti.

Almanya’nın Hessen Eyaleti Adalet Entegrasyon ve AB Bakanlığı Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier, Bursa’nın yeni Valisi Münir Karaloğlu döneminde de Bursa ile var olan kardeşlik ilişkilerini daha ileri götürmek istediklerini belirtti.


Almanya’nın Hessen Eyaleti Adalet Entegrasyon ve AB Bakanlığı Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier beraberinde ki, Avrupa ve Uluslar arası İlişkiler Uzmanı Meike Schmidt ve Almanya’nın Bursa Fahri Konsolosu Sibel Cura Ölçüoğlu ile birlikte Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Tarihi heykel valilik binasında gerçekleşen ziyarette Dr. Zsuzsa Breier, Vali Karaloğlu’na yeni görevinde başarılar diledi. Vali Münir Karaloğlu, Hessen Eyaleti AB müsteşarı Dr. Breier’i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Almanya ile Türkiye’nin Avrupa’da ilişkileri en yoğun iki ülke olduğunu söyledi.

Hessen ile Bursa arasında da tarihsel kardeşlik hukuku olduğunu anlatan Karaloğlu, iki kant arasında daha önce imzalanmış işbirliği protokolleri bulunduğunu kaydetti.

İki bölge arasında ki ilişkilerin üst düzeyde olduğunun altını çizen Karaloğlu, “Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) rakamlarına baktığımızda ihracatımızın yüzde 15’ini Almanya’ya yaptığımızı görüyoruz. Yoğun ticari ilişkileri kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda da geliştirip ilişkileri daha ileri taşıyabiliriz. Bu gün sizin ziyaretinizde inşallah bu ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” şeklinde konuştuAB ÜYESİ OLMAYAN BURSA İLE ORTAK İLİŞKİLERİMİZ VAR

Bursa’nın kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Dr. Breier de, Vali Münir Karaloğul’nun yeni görevinde Hessen ile ortak ilişkiler geliştirmek istediklerini söyledi.

Hessen Eyaletinin birçok ortak şehir ve bölgeleri olduğunu anlatan Dr. Breier, Bursa gibi Polonya, Fransa ve İtalya ile de benzer sözleşmelerinin olduğunu söyledi.


Bursa’nın kendileri için ayrıcalıklı bir yeri olduğunun altını çizen Dr. Breier, “Bursa’nın diğerlerinden ayrıcalıklı özelliği ise Bursa’nın Avrupa Birliği ülkesi olmaması. Bu da Bursa’ya ne kadar önem verdiğimizi bir kez daha gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Müsteşarı Dr. Zsuzsa Breier’in Vali Karaloğlu’nu Hessen’e davet etmesine ise Karaloğlu; “Gelme niyetimiz var, Frankfurt’taki tekstil fuarına gelme niyetimiz var. Buradaki sanayicilerimiz ile. Bizim iki şehir arasında ki ilişkileri daha ileri taşıyabileceğimize gerçekten inanıyoruz. Çok ciddi bir ticaret hacmi var. İşadamlarımız, karşılıklı olarak o ilişkileri geliştirebilir, biz de onun altını doldurabiliriz.” şeklinde karşılık verdi.

Ardından Vali Münir Karaloğlu, Dr. Breier’e bir İznik çinisi hediye ederken, Dr. Breier de Karaloğlu’na Hessen Eyaletini temsil eden bir Aslan heykelciği takdim etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.