Müslümanlar sorumludur

Müslümanlar sorumludur

Mescidi Aksanın Siyonistlerin işgali altında olduğunu aktaran Raid Salah, işgalden tüm Müslümanların sorumlu olduğunu ve Mescidi Aksanın özgür kılınması için herkesin uğraşması gerektiğini belirtti

Mirasım Der’in konuğu olarak Türkiye’ye gelen Filistin İslami Hareket Liderlerinden Raid Salah Anadolu İnsanı Yardım Derneği (AYDER)’in düzenlediği ‘Mescidi Aksa’ söyleşisinde Konyalılarla bir araya geldi. Konya Ticaret Odası (KTO) Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Akın Raid Salah’a eşlik ederek, Salah’ın sözlerini dinleyicilere tercüme etti.
Programın açış konuşmasını yapan AYDER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sami Uysal, “Mescidi Aksa Muhafızı Raid Salah’ı Konya’da ağırlamaktan çok memnunuz. Müslüman kardeşlerimizin Filistin’de yaşadıkları sorunları dinlemek için Raid Salah’ı konuk ettik. Ben Raid Salah’ı ilk Mavi Marmara Gemisi’nde tanıdım. Gemideyken Raid Salah’ın sürekli tefekkür ederken gördüm. Kendisi tam gönül ehli bir insandır” diye konuştu.
MÜSLÜMANLAR MESCİDİ AKSA’YA SAHİP ÇIKMALI
Selçuklu Devleti’nin merkezi Konya’da bulunmaktan çok memnun olduğunu belirterek sözlerine başlayan Mescidi Aksa Muhafızı Raid Salah, Siyonist İsrail’in işgali altında bulunan Mescidi Aksa’ya tüm Müslümanların sahip çıkması gerektiğini söyledi. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Büyük İslam Âlimi Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin vefatlarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Raid Salah, İslam alemine yardımcı olan ve Müslümanların sıkıntılarıyla dertlenen insanların ölümü Filistinlileri üzdüğünü vurguladı. Bugün herkesin Mescidi Aksa’yı düşünmesini de isteyen Raid Salah, “Mescidi Aksa’nın Müslümanlar için ne önem arz ettiğini öncelikle herkesin öğrenmesi gerekir. Mescidi Aksa’nın Müslümanlar için önemli bir mekan olduğunu öğrenen insanlar ise nasıl rahat edecek. İlk kıblemiz işgal altındayken Müslümanlar nasıl rahat ediyor anlamakta güçlük çekiyorum. Bugün Mescidi Aksa’nın özgür olması için kim seslenecek. İsrail’e kim dur diyecek. Bugün Türk anneler her akşam çocuklarını uyuturken uyu yavrum Mescidi Aksa’nın Fatihi uyu diye çocuklarını uyutursa mescidimizin kurtarıcısı ortaya çıkacaktır. Selahattin Eyyubi Kudüs’ü fethetmeden önce bir an bile gülmemiştir. Çünkü Mescidi Aksa’nın özgür kılınmadan gülmenin ve rahatlığın doğru olmadığını biliyordu. Bugün Mescidi Aksa yine işgal altında ama Müslümanlar rahat rahat yaşayabiliyor” dedi.
‘İSRAİL’İN İŞGALE SON VERİLMESİ GEREKİR’
Mescidi Aksa’yı özgür kılmada tüm Müslümanların sorumlu olduğunu vurgulayan Raid Salah, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Müslümanlar Mescidi Aksa’yı özgür kılmadan ölürsek sorumlu bir şekilde öleceğiz. Kudüs’ün ilk işgal edildiği 1966 yılında bir adam tanıdım. Bu insan her Cuma Mescidi Aksa’ya gelir namazını kıldıktan sonra bir taşın üstüne çıkar sürekli ağlardı. Bu adam Mescidi Aksa’nın işgal altındayken Müslümanların bir şey yapmamasını kabul edemiyordu. Kısa bir süre sonra bu insan kederinden dolayı öldü. Bugün biz Müslümanlar işgal altında ezilen, her gün işkence gören Gazzeliler ve Mescidi Aksa için ne yapıyoruz. Mescidi Aksa işgal altında tüm Müslümanların bunu düşünerek işgalin sonlandırılması için çalışması gerekir.”
MESCİD-İ AKSA’DA NAMAZ KILMALIYIZ
İsrail’in öldürülecekler listesinin en başında yer alan, Mavi Marmara aktivistlerinden, Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah, Konya’ya düzenlediği ziyaret kapsamında MÜSİAD Konya Şubesi’ni de ziyaret etti. Heyete ev sahipliğini yapan MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Mehmet Ali Korkmaz yaptı. Dinin Müslümanlara infak etmeyi söylediğini belirten Şeyh Raid Salah, “Malımızdan, canımızdan ve zamanımızdan infak etmek İslam dini üzere olduğumuzun bir göstergesidir” dedi. Filistin meselesinin tüm Müslümanların meselesi olduğunu vurgulayan Salah, Filistin konusunda da infak edilmesi gerektiğini belirterek, “İnfak, hikmetten gelir. Hadislerde de geçtiği gibi hikmet müminin kaybettiği şeydir. Bir Müslüman, hikmet nerede ise onu bulmalıdır. Bu hikmet ile infakı birleştirmeli ve Müslümanlar arası paylaşım başlamalıdır. Filistin meselesinin çözümü noktasında da bizlerin Müslüman kardeşlerimizden isteği budur. Bu meseleye sahip çıkılmalı, Filistin halkı kendi haline terk edilmemelidir. Kudüs’ün kurtulması, Mescid-i Aksa’da namaz kılınması için Müslüman kardeşlerimizden, sizlerden isteğimiz sadece budur. Bir araya gelmeli, iktisadi konular da dahil olmak üzere el ele vermeliyiz. İnancın gereği budur” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.