Mültecilerden 2. ele rağbet

Mültecilerden 2. ele rağbet

İkinci el eşya pazarı olarak bilinen Tellar Pazarı'ndan savaş ve çatışmalardan kaçarak Konya'ya gelen mülteciler de alışveriş yapmaya başladı.

İkinci el eşya pazarı olarak bilinen Tellar Pazarı'ndan savaş ve çatışmalardan kaçarak Konya'ya gelen mülteciler de alışveriş yapmaya başladı. Ucuz olması nedeniyle pazara rağbet gösteren mülteciler içinden esnaf en fazla Suriyeliler'den dert yanıyor. Nedeni ise sıkı pazarlıkçı oluşları

Üniversite sayının artması ve mültecilerin gelmesine rağmen Tellar Pazarı, beklediği satışı yapamıyor. Özellikle Bosna-Hersek Mahalesinde çok fazla spotçunun olması ve kapıcıların da ikinci el eşya işine girmesiyle yoğunluğun azaldığı Tellar Pazarı'nda mülteciler azda olsa hareketlilik sağlıyor. Savaş ve çatışmalar içinde eşyalarını memleketlerinde bırakarak Konya'ya kadar gelen mülteciler, ekonomik şartlar içinde ev eşyalarını Tellar Pazarı'ndan alıyor. Kalacak bir yer bulduktan sonra eşya işine koyulan mültecilerin uğrak yerini de ikinci el pazarı oluşturuyor. Pazarı tercih etmelerinde öncelikli neden ise ucuz olması. 3-4 bin liraya alacakları sıfır ev eşyasını pazara gelerek 400-500 lira arasında alabilen mülteciler, bu nedenle pazarın müdavimi olmuş durumda. Pazarda esnafı en fazla uğraştıran ise Suriyeliler. Oldukça pazarlıkçı olan Suriyeliler, istedikleri fiyata ürünü almak için, “Allah rızası için ver” diyerek pazarlık ediyor. Afrikalılara göre İngilizceleri de zayıf olan Suriyelilerin daha çok arapça ile konuşmaları sonucu esnafta rakamların arapçasını öğrenmiş. Böylece ticarette anlaşabilecekleri bir duruma gelmişler.

MÜLTECİLER İKİNCİ ELE RAĞBET GÖSTERİYOR

Uzun yıllardır 2. el eşya işiyle uğraşan pazar esnaflarından Ali Duymaz, mültecilerin genelde pazara geldiklerini belirterek, daha çok evlerinde kullanabilecekleri ürünleri aldıklarını kaydetti. Süs için eşya almadıklarını dile getiren Duymaz, şunları kaydetti: “Kullanacakları ürünleri tercih ediyorlar. Çünkü bütçeleri kısıtlı. Zor şartlar altında Türkiye'ye gelmişler. Konya'da da çeşitli işlerde çalışarak hayatlarını kazanmaya çalışıyorlar. Onun için boş yere paralarını harcamak istemiyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazen eşyayı almak için paraları yetmediğinde birazını verdikten sonra birkaç gün sonra gelip eşyalarını götürüyorlar. En fazla koltuk takımı, halı, televizyon sehbası, televizyon, buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, yatak gibi ürünleri alıyorlar.”

SURİYELİLER OLDUKÇA PAZARLIKÇI

Mültecilerin içlerinde en fazla Suriyelilerin pazarlıkçı olduğunu ifade eden Duymaz, “Somalili, Sudanlı mülteciler fiyatlar noktasında anlayışlı. Kurtarmaz dediğimizde fiyatta ısrarcı olmuyorlar. Ancak Suriyeliler oldukça pazarlıkçı. İlla kendi istedikleri fiyattan eşyayı alacaklar. Ürünün değerinden çok ellerindeki paraya göre almak istedikleri için sonuna kadar pazarlık ediyorlar. Eğer ürünü alamayacaklarını anladıkları zaman ise, 'Allah rızası için verin' ifadelerini kullanıyorlar. Biz de Allah rızası için ürünü zararına da olsa veriyoruz. Çünkü durumları ortada. Ülkeleri savaş içinde ve tüm varlıklarını orada bırakmışlar. Onun için dedikleri fiyata ürünü veriyoruz” diye konuştu.

ESNAF DİL SORUNUNU HALLETMİŞ

Mülteciler ile dil sorununu da çözdüklerini dile getiren Duyman, Suriyelilerin ingilizce bilmedikleri için ilk etapta çok fazla sorun yaşadıklarını da kaydetti. “Afrikalılar yıllardır sömürge altında kaldıkları için ana dilleri gibi ingilizce konuşuyorlar” diyen Duymaz, “Dolayısıyla ingilizce olarak ürün tanıtımında ve fiyatta anlaşabiliyoruz. Ancak Suriyeliler içinde ingilizce bilen çok az. Genelde Arapça konuşuyorlar. Biz de ilk etapta arapça bilmediğimiz için anlaşmakta zorluk çektik. Sonrasında baktık olmayacak, Arapça öğrenmeye başladık. İnternetten sayıları ve eşya isimlerini öğrendik. Böylece fiyatlar noktasında anlaşmaya başladık. Suriyeliler pazara çok fazla rağbet gösteriyor. Ancak ifade ettiğimiz gibi sıkı pazarlıkçılar ve ürün kalitesinden de anlıyorlar” dedi.

TELLER PAZARI ESNAFININ SORUNLARI DA VAR

Teller Pazarı esnafı sorunları noktasında yetkililerden yardım bekliyor. Dükkan kiralarının yüksekliğinden dert yanan esnaf, pazarın üstünün kapatılmasını da istiyor. “Çok düşük kazancımız yanında vergi ve dükkan kirası karşısında zor durumda kalıyoruz” diyen esnaf, şunları kaydetti: “Kira artışı noktasında belediyenin esnafı düşünerek karar vermesi gerekiyor. Çok fazla satışımız yok burada. Eskiye göre de satışlarımız çok iyi değil. Çünkü firmalar çeşitli kampanyalar ile beyaz eşya ve mobilya fiyatlarını düşürdü, taksit avantajları sundu. Böyle olunca da pazara rağbet azaldı. Bu açıdan belediye, kiraları makul bir seviyede tutmalıdır. Ayrıca yıllardır söylüyoruz. Pazarın üstü açık. Eşyalarımız karın ve yağmurun altında kalıyor. Bunun için defalarca pazarın üstünün kapatılmasını istedik ama bir sonuç alamadık. Çatı içinde belediyeden duyarlılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.