Mülayim Azerbaycan izlenimlerini anlattı

Mülayim Azerbaycan izlenimlerini anlattı

Konya Aydınlar Ocağı'nın düzenlediği Selçuklu Salı Sohbetinde bu hafta Prof. Dr. Mevlüt Mülayim, Iğdır, Nahçıvan ve Azerbaycan'a yaptığı seyahat izlenimlerini fotoğraflar eşliğinde anlattı.

İl Halk Kütüphanesi Salonundaki Toplantının açılış konuşmasını yapan Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türk dünyası ile münasebetlerin önemine vurgu yaparak imkanı olan herkesin tarihi ve turistik maksatla at yurtlarını görüp ilişki kurmasının önemini anlattı.

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Mevlüt Mülayim eşi ile birlikte turistik amaçlı bir gezi yaptıklarını belirterek “Geçmişte Kars’a bağlı bir ilçe olan Iğdır iki yüz bin civarında nüfusa sahip ve Kürtlerle Türkler birlikte yaşıyor. Üç yüz altmış odalı İshakpaşa Sarayı bölgenin en önemli tarihi eseri ve Ermeniler tarafından katledilen şehitlerin hatırasına yapılan bir de Şehitler Anıtı bulunuyor” dedi.

TÜRKÇE ANLAŞMAK MÜMKÜN

Nahçıvan ile ilgili bilgiler de veren Mülayim “İnsanlarıyla Türkçe anlaşmak mümkün olan Nahcivan son derece temiz ve düzenli gelişme gösteriyor. Dağlı bir bölge ve ancak yüzde civarında ovaya sahip. Nüfusun yüzde doksan dokuzdan fazlası Müslüman olmasına rağmen siluetinde cami ve minare pek görünmemektedir. Nuh Peygamberin kabrinin Karabağ’da ve bir de Mümine Hatun Türbesi buluyor. Türklerden başka özellikle Suudi Arabistanlı çok fazla turiste rastlamak mümkün” diye konuştu.

ÇOK ÖNEMLİ KİTAPLAR SERGİLENİYOR

“İki Devlet bir Millet” sözünün dosta güven düşmana korku veren çok güzel bir söz olduğuna vurgu yapan Mülayim, “Ermenilerle Azerbaycan Türkleri tarih boyunca çatışmış. Haydar Aliyev ve Elçibey’in kabirleri aynı yerde bulunuyor. Azerbaycan petrolünün yüzde altmışı Bakü’de çıkarılıyor. Şehirde bir hanımefendi tarafından minimal kitapların bulunduğu küçük bir kitap müzesi açılmış. Dünyanın pek çok ülkesinden getirilen kitaplar sergileniyor” dedi.

Bakü’nün belediyecilik anlamında örnek bir şehir olduğuna vurgu yapan Mülayim “Tarihi dar sokakların dokusu bozulmamış. Savaşlarda Ermenilerden aldıkları vurulmuş araçlar ile plakalarını açık ve kapalı alanı olan müzede sergiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Göller ve akarsular başta olmak üzere doğal güzelliklerin çok iyi değerlendirildiğine dikkat çeken Mülayim şunları söyledi: “Şehir dışında bahçeleri otantik lokanta olarak düzenlemişler ve hem yemekler düzgün hem de fiyatları çok uygun. Şifalı sular, çamurlar sayesinde sağlık turizmi, avlaklar sayesinde de av turizmi yapılıyor. Azerbaycan görülmeye değer bir yer. İmkânı, fırsatı olanlar mutlaka gidip görmelidir.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.