Mühimmat Patlaması Davasında Reddi Hakim Talebi Gerginliği

Mühimmat Patlaması Davasında Reddi Hakim Talebi Gerginliği

Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012’de meydana gelen 25 askerin şehit, 8’i asker 11 kişinin yaralanması ile sonuçlanan mühimmat patlaması davasının 2.

Afyonkarahisar’da 5 Eylül 2012’de meydana gelen 25 askerin şehit, 8’i asker 11 kişinin yaralanması ile sonuçlanan mühimmat patlaması davasının 2. duruşmasının 2. gününde gerginlik yaşandı. Reddi hakim talebi ile mahkemeye geçici görevlendirilen mahkeme heyetinin, salondakilere 'İzinsiz konuşanı dışarı atarım’ diye uyarması tartışmalara sebep oldu.

Sanık avukatlarının dün duruşma sonrasında reddi hakim talebinde bulunması üzerine, usule göre bu talebi karara bağlamak üzere duruşmada yeni mahkeme heyeti oluşturuldu. Mahkeme başkanı, heyetin reddi hakim talebini görüşmeden önce duruşma salonundaki katılımcılara, “Kimse izin almadan konuşmasın, mahkemenin ahengini bozmasın. Herkes usullere göre hareket etsin. Yoksa salondan dışarı atarım.” sözleri gerginliğe neden oldu. Şehit yakınları, mahkeme başkanının bu sözlerine tepki gösterdi. Bazı şehit ailesi yakınları baygınlık geçirdi.

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit, 8'i asker 11 kişinin yaralandığı patlamanın bugünkü ikinci duruşması Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Albay Veysel Özbay, Binbaşı Ali Duran ve Üsteğmen Tuncay Aydın, şehit aileleri ve avukatları katıldı.

Bu sırada ilginç olaylar yaşandı. Duruşma salonuna giren şehit aileleri mahkeme heyetinin bir kısmının değiştiğini gördü. Bu değişikliğin ise sanık avukatlarının dün akşam duruşma sonrasında reddi hakim talebinde bulunmasından kaynaklandığı belirtildi. Sanık avukatlarının reddi hakim talebinde bulunması üzerine, usule göre bu talebi karara bağlamak üzere duruşmada yeni mahkeme heyeti oluşturulduğu ve bu heyetin konuyu görüşmek üzere duruşmaya geldiği kaydedildi.

Heyetin yeni başkanı, duruşma başında hiç kimsenin izin almadan konuşmamasını, aksi davranışta bulunanları salondan çıkartabileceği uyarısında bulundu. Yeni başkan, “Kimse izin almadan konuşmasın, mahkemenin ahengini bozmasın. Herkes usullere göre hareket etsin. Yoksa salondan dışarı atarım.” sözleri gerginliğe neden oldu. Bu sözler üzerine salondaki şehit aileleri mahkeme heyetine sert tepki gösterdi. Bunun üzerine mahkeme salonunda bir süre gerginlik yaşandı. Gerginliğin artması üzerine şehit aileleri, mahkeme başkanı ve sanıklara pet şişe fırlattı. Yaşanan gerginlikten dolayı duruşmaya ara verildi. Gerginlik daha sonra asker ve polislerin araya girmesi ile son buldu. Gerginlik sırasında 3 şehit yakını baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren şehit yakınları ambulansta tedavi edildi.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine tarafların avukatlarıyla toplantı yaptı. Ardından sanık avukatlarının reddi hakim talebi reddedildi. Duruşmaya eski heyetle devam kararı alındı. Duruşma öğleden sonra devam edecek. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.