Mühimmat Davasında Askeri Mahkeme Tarafsız Olamayacağı İçin Çekildi (2)

Mühimmat Davasında Askeri Mahkeme Tarafsız Olamayacağı İçin Çekildi (2)

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012 tarihinde, 25 askerin şehir, 8'i asker 11 kişinin yargılanması davasında önemli bir gelişme yaşandı.

Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012 tarihinde, 25 askerin şehir, 8'i asker 11 kişinin yargılanması davasında önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme heyeti, davayı tarafsız olarak yürütemeyecekleri gerekçesiyle davadan çekilme kararı aldı. Mahkemenin çekilme kararı üst mahkeme olan Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderilecek. Üst mahkeme tarafından çekilme kararı kabul edilirse dosya başka bir askeri mahkemede görülecek. Eğer çekilme kararı kabul edilmezse duruşma 8 Ekim 2013 tarihinde yine 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek.

Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen mühimmat patlaması davasının bugün görülen ikinci duruşmasında önce reddi hakim talebi tartışması yaşandı. Sanık avukatlarının reddi hakim talebi kabul edilmedi ve aynı mahkeme heyetinin duruşmaya bakması yönünde karar çıktı. Sanık avukatlarının reddi hakim talebi şehit aileleri tarafından tepkiyle karşılandı. Aileler, talebe sert tepki gösterirken, mahkeme heyetine pet şişeler attı. Olayın büyümesi üzerine duruşmanın yapıldığı askeri mahkemeye çevik kuvvet polisi çağrıldı. Gerginlik asker ve polisin araya girmesiyle sona erdi. Yaşanan gerginlik sırasında 3 şehit ailesi baygınlık geçirdi ve ambulasda tedavi edildi.

Duruşmaya, verilen aranın ardından öğleden sonra yeniden başlandı. Ancak, bu kez mahkeme heyetinden davadan çekilme talebi geldi. Hava Hakim Binbaşı Ahmet Mithat Acar, Hava Hakim Üsteğmen Yusuf Hatip, Hava Hakim Teğmen Cevher Eren, mahkemeyi tarafsız olarak devam ettiremeyecekleri gerekçesi ile davadan çekilme kararı aldı. Mahkeme başkanı Acar, çekilme kararını şehit yakınlarına ve tutuksuz sanıklara sordu. Şehit ailelerinin çoğu heyetin davanın başında devam etmesini istedi. Fakat tutuksuz sanık Binbaşı Ali Duran’ın avukatı Aydoğan Yolyapan, sabah verdikleri reddi hakim taleplerini tekrarladıklarını belirtti.

Ardından mahkeme heyeti davadan çekilme kararını açıkladı. Çekilme kararı ve dava dosyası, üst mahkeme olan Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi’ne gönderilecek. Çekilme kararı üst mahkemece kabul edilirse dava başka bir ildeki askeri mahkemede görülecek. Eğer çekilme kararı kabul edilmezse duruşma 8 Ekim 2013 tarihinde yine Eskişehir 1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam görülmeye devam edecek.

Mahkeme heyeti, bu davada tarafsız davranamayacaklarını gerekçe göstererek davadan çekildiklerini açıklayarak, saldırıda bulunan şehit yakınları hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 8 Ekim 2013 tarihine erteledi.

Bu arada, mahkemenin savcısı Hava Hakim Albay Erol Er, sabah duruşma salonunda birtakım nahoş olayların yaşandığını, iyi niyetli hakimlere yönelik bu tavrı kınadıklarını belirterek, "Mahkeme heyeti bu saldırılardan dolayı tarafsız kalamayacaklarını belirterek çekilme talebinde bulundular. Çekilme konusu vicdani olduğundan bu hususu mahkemenin takdirine bırakıyoruz. Ayrıca sabah askeri mahkeme heyetine yapılan saldırılar için gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.