Müftü Balkan: Sivas'ta Herkes Kardeşlik İçerisinde Yaşamını Sürdürüyor

Müftü Balkan: Sivas'ta Herkes Kardeşlik İçerisinde Yaşamını Sürdürüyor

Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve Ehli Beyt'ten birçok aile ferdinin şehit edilmesi olayının bütün Müslümanların ortak acısı olduğunu söyledi.

Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Kerbela’da Hz. Hüseyin ve Ehli Beyt'ten birçok aile ferdinin şehit edilmesi olayının bütün Müslümanların ortak acısı olduğunu söyledi. Sivas'ta Alevi-Sünni kardeşliği açısından bir problem olmadığını anlatan Balkan, "Herkes birlik beraberlik, kardeşlik, saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yaşamını sürdürüyor. Hiçbir şekilde bir problem söz konusu değil. Bunu Türkiye’ye iyi anlatmamız lazım." dedi.

İslam âleminin ciğerini parçalayan Kerbela olayının Muharrem ayında meydana geldiğine işaret eden Recep Şükrü Balkan, şöyle devam etti: "Kerbela’da Hz Hüseyin’in başta olmak üzere Ehli Beytten Hz. Ali’nin birçok aile ferdinin şehit edilmesi. Kerbela olayı bütün Müslümanların ortak acısıdır. Bu zaman geldiğinde hepimiz aynı acıyı hissetmekteyiz. Tabi ki bütün Müslümanlar her zaman bu noktada Hz. Hüseyin'in safında yer almaktadır. Dolayısıyla güzelliklerin yanında böyle bir acı olay hafızalarımızda yerini muhafaza etmektedir."

Müftü Şükrü Balkan, Sivas’ın dışarıya kendini iyi ifade edemediğini savunarak, "Dışarıdan farklı biliniyor. Burada Alevi - Sünni kardeşliği açısından zerre kadar bir problem yok. Herkes birlik beraberlik, kardeşlik, saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yaşamını sürdürüyor. Hiçbir şekilde bir problem söz konusu değil. Bunu Türkiye’ye iyi anlatmamız lazım. Birileri belki bunu kaşımak için çeşitli senaryolar üretiyor. Ama burada insanların birbirleriyle hiçbir problemi yok." diye konuştu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.