“Mücadelemiz sonuç verdi”

“Mücadelemiz sonuç verdi”

Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay , "Sağlık-Sen olarak Kreş, okul öncesi eğitim kurumları ve vazife malullüğü konularında kararlı bir şekilde yürütmüş olduğumuz mücadele başarıyla sonuçlanmıştır” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanlarının gündemindeki kreş sorunu ve vazife malullüğü konusunda yaptığı açıklamaları değerlendiren Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay , "Sağlık-Sen olarak Kreş, okul öncesi eğitim kurumları ve vazife malullüğü konularında kararlı bir şekilde yürütmüş olduğumuz mücadele başarıyla sonuçlanmıştır. Diğer konularda da sonuç alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

 Kreşlerin ve okul öncesi eğitim kurumlarının açılması konusunda yanlıştan dönüldüğünü ifade eden Sağlık-Sen Konya Şube Başkanı Dr. Ahmet Uzunay ve yönetim kurulu üyeleri, “20 gün önce kreşlerle ilgili yasak kararı geldiği andan itibaren Sağlık-Sen Genel Merkezimiz çok yönlü bir mücadelenin içine girdik. Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bilim Kurulu nezdinde üst düzey girişimler gerçekleştirildi. Yapılanın yanlış olduğunu, on binlerce sağlık çalışanının mağdur olduğunu, çocukların evlerde hüzünle anne-babalarının yolunu gözlediğini ve tüm bunların da pandemi mücadelesine zarar verdiğini tüm çıplaklığıyla vurguladık. Sonuçta, haklılığımız teyit edildi ve yasak kararından vazgeçildi. Böylece yanlış bir uygulamadan dönüldü. Dolayısıyla da çocuk sahibi sağlık çalışanlarının omuzundaki önemli bir yük kalkarken, Sağlık-Sen olarak, tüm sağlık çalışanları adına bir hizmete daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

YOLUMUZDAN ASLA DÖNMEDİK

Sağlık-Sen olarak “Vazife malullüğünün uygulandığını ancak bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini ilk gündem bu yana savunuyoruz “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre, yasada vazife malullüğüyle ilgili bir düzenleme var. Bu düzenlemeye göre, malul hale gelen veya vefat eden sağlık çalışanları, kanunda öngörülen tüm haklardan yararlanabilmektedir. Ortada böyle bir durum olduğunu ve kanunda yapılacak bir takım ilave düzenlemelerle sağlık çalışanlarının malul veya vefat etmeleri halinde, yakınlarının çok önemli haklardan yararlanabileceklerini aylar öncesinden savunmaya başladık. Yaptığımız açıklamalarda bunu dile getirdik. Savunduklarımızın sonuç vermesi için yine Cumhurbaşkanlığından TBMM’ye, Sağlık Bakanlığından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile SGK Başkanlığına varıncaya kadar birçok mercide girişimde bulunduk. Nitekim daha geçen hafta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile yüz yüze yapmış olduğumuz görüşmede, konuyu en ince ayrıntısına kadar paylaşarak, ilave adımlar atılması gerektiğini vurguladık. Bu süre zarfında birileri bizlere saldırsa da yolumuzdan dönmedik, sonuçta kazanan ve haklılığı teyit edilen yine sendikamız oldu. Mücadelemizin, diğer konularda da sonuç vermesi için el birliği ve güç birliği içinde yolumuza yürümeye devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.