MTTB 95 yıllık bir çınar

MTTB 95 yıllık bir çınar

1916da kurulan ve 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle kapanan M.T.T.B, 2006 yılında tekrar faaliyete başladı

Konya M.T.T.B’liler Platformu tarafından düzenlenen sempozyum da Milli Türk Talebe Birliği’nin tarihi anlatıldı.

 

Milli Türk Talebe Birliği (M.T.T.B), 30 yıl aradan sonra tekrar faaliyete başladı. 1916’da kurulan, 12 Eylül 1980 darbesiyle kapanan ve 2006 yılında tekrar faaliyete geçen MTTB “Otuz Yıl Aradan Sonra MTTB Sempozyumu ve Fotoğraf Sergisi” düzenledi. Konya MTTB’liler Platformu tarafından Alâeddin Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen seminere Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, AKP Konya Milletvekilleri Hüsnü Tuna, Sami Güçlü, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin, KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Milli Gazete Yazarlarından Ekrem Kızıltaş, Hayra Hizmet Vakfı Başkanı Hasan Hüseyin Varol, M.T.T.B’nin eski yöneticileri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

MTTB EN GÜÇLÜ HAREKETTİ

 

AKP Konya Milletvekili Sami Güçlü, cumhuriyet tarihinin en güçlü gençlik hareketinin MTTB olduğunu belirterek, faaliyete geçtiği 2006 yılı itibariyle Türkiye için yeni bir yıldızın parlamaya başladığını kaydetti. Lise dönemlerinde MTTB’nin eğitim seminerlerine katıldıklarını ifade eden Güçlü, “MTTB 20. Yüzyılın en önemli diriliş hareketlerinden biridir. Önemli olanın sokakların değil gönüllerin fethi olduğuna inanmıştır. Bu inançla yoluna devam etmektedir” dedi.

MTTB’liler adına açıklama yapan eski MTTB Konya Şube Başkanı Orhan Gündüz, MTTB’nin kendileri için bir mektep olduğunu ve hayatta iyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt etmediği bu mektepte öğrendiklerini söyledi. Bu programı dostları buluşturmayı, anıları tazelemeyi ve MTTB hakkında çalışmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla düzenlediklerini ifade eden Gündüz, 30 yıl aradan sonra tekrar faaliyet içinde olmanın büyük mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gürbüz, şuan dahil devleti yöneten en önemli kadroların MTTB’nin içinden çıktığını da kaydetti.

1974-1975 yıllarında MTTB Konya Şube Başkanlığı görevinde bulunan Ayhan Ersöz, 1916’da kurulan MTTB’nin giderek Anadolu’ya yayıldığını ve 1974 yılında da Konya şubesinin hizmete girdiğini söyledi. MTTB’nin kuruluşundan itibaren anarşi ve terörden uzak durduğunu aktaran Ersöz, “İnsanın en iyisi insana en faydalı olandır sözüyle hareket ettik ve insanlara faydalı olmaya çalıştık. MTTB hiçbir oyunun içine girmedi ve bundan sonra da girmeyecektir” diye konuştu.

47. dönem MTTB’nin Genel Başkanı Rasim Cinisli de 1916 yılında kurulan MTTB bayrağının memleketin ufkunda dalgalanmaya başladığını belirtti. Tevfik İleri gibi bir zatın MTTB’nin bünyesinden çıktığını aktaran Cinisli, MTTB’nin adının gericiye çıktığı, sağcı ve milliyetçi denilen bir dönemde dahi faaliyetini sürdürdüğünü dile getirdi. Geçmişten itibaren tüm MTTB kadrolarını saygıyla andıklarını vurgulayan Cinisli, bugünkü iktidar kadrolarının önemli bir kısmını MTTB’nin yetiştirdiğini bildirdi.

MTTB’NİN YAŞLA İLGİSİ YOK

 

Konuşmaların ardından sempozyumun ilk oturumunda MTTB’nin tarihi ve gençlik hareketleri içindeki yeri anlatıldı. İlk oturumun başkanlığını yapan Prof. Dr. Yasin Aktay, MTTB’nin yaşla ilgili olmayan bir gençlik hareketi olduğunu söyledi. MTTB’nin önünde cuntacılarla işbirliği yapan solcuların olduğunu dile getiren Aktay, “O dönemde iyi düşünün gençlik cuntacılarla içli dışlı oldu. Türkiye’yi kurtaracaklardı da darbeyle önlerine engel kondu. Bugün esas sol cuntacılarla işbirliği yaparak Anadolu hareketinin özgürleşmesinde bir set oluşturdu. Fakat MTTB dönemini bugünkü koşullarla değerlendirmemek gerekiyor. eğer geçmişteki MTTB’yi alırsak yaptıklarının hiçbirini tasvip edemeyiz” dedi.

“Toplumsal hareketler, gençlik hareketleri ve MTTB” konusunu anlatan Doç. Dr Ahmet Uysal, bir toplumsal gerçekliğe de dikkat çekti. “Eğitim düzeyi yükselirken gençler üzerindeki kötü alışkanlıklar da artıyor” diyen Uysal, şunları kaydetti: “Uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı, teröre bulaşma artıyor. Aile kurumumuz güçlü ama o da yavaş yavaş zayıflamaya başlıyor. Bu noktada MTTB gençleri toplumun değerlerine yönlendirme noktasında önemli bir başarı sağlamıştır. Bu açıdan MTTB varlığını devam ettirmelidir.”

MTTB 1965’E KADAR DEVLETİN İÇİNDE YER ALDI

 

Doç. Dr. Çağatay Okutan da 1916’dan 1970 yılına kadar MTTB’nin geçirdiği evreleri anlattı. MTTB’nin ittihat ve Terakki tarafından kurulduğunu anlatarak, ne amaçla kurulduğunun ise kesin olarak bilinmediğini ifade etti. 1921’dan sonra ulus devlet yapısı içinde faaliyette yer aldığına işaret eden Okutan, “Çünkü devlet uluslaşma surecine gidilirken ne yapılacaksa biran önce yapılmalıdır. Beklemeye tahammül yoktur. Bu amaçla MTTB’ye destek verilmiştir. MTTB inkılapların heyecanının yaşatılmasına yarımcı olmuştur. Turancılığı benimsemiştir bu yönüyle tek parti yönetiminden ayrılmıştır. Devamlı olarak siyasi iktidar ve onun safında yer almıştır. 1960 askeri darbesinin içinde yer almıştır. Çünkü siyasi çizgi bulmakta zorlanmıştır. 1965’ten sonra ise MTTB bugünkü yapısına doğru ilerlemeye devam etmiştir” diye konuştu.

Serkan Yorgancılar da MTTB’nin katılımcı ve demokratik bir yapılanma olduğunu anlattı. Yenilikçiliği benimseyen ve çok ciddi bir muhalefet anlayışı içinde bulunduğunu belirten Yorgancılar, “Kıbrıs Barış Harekatı’nda yardım kampanyası düzenledi. Hiçbir olayın içinde yer almadı. Kendilerine saldırıldığı zaman bile karşılık vermedi. Bu nedenle ajanlıkla bile suçlandılar. Hatta MTTB’nin saldırılar karşısındaki duruşuna Necip Fazıl karşı çıkıyordu. Fakat bu duruma  MTTB içinde karşı çıkanlar vardı. Bu grupta akıncıları oluşturdu.  Akıncılar grubu önemli kavgaların içine girmiştir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.