MTA'dan Karapınar'a jeolojik gezi

MTA'dan Karapınar'a jeolojik gezi

MTA Genel Müdürlüğü Tarafından "Türkiye Jeolojik Miras Araştırmaları Projesi" kapsamında Karapınar'a gezi düzenlendi.

Anakara ve Konya'dan yaklaşık  80 kişinin katıldığı gezide, Erozyon Önleme Bölgesi Örnek Tepe, Meke Gölü ve Maarı, Acıgöl ve Maarı, Çıralı Obruğu Gölü, Meyil Obruğu Gölü ve diğer obruk oluşumları gezildi.

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldırım Güngör, Karapınar bölgesinin, jeolojik ve arkeolojik değerleri bünyesinde barındıran, görsel, estetik ve bilimsel özellikleriyle jeoturizm potansiyeli çok yüksek olan "jeopark" niteliğinde olduğunu söyledi.

Bölgenin, dünyanın en büyük jeoparklarından biri olduğunu ifade eden Güngör, şunları kaydetti:

"Niye önemli? Jeoloji anlamında, kültürel anlamda, ekolojik anlamda inanılmaz potansiyele sahip. Bu potansiyeli aktarmamız lazım. Obruklar insanları korkutabilir. Karapınar Jeoparkı turistik ögelerden bir tanesi. Bunlar özel oluşumlar, jeolojik oluşumlar. Yöre halkına rahatsızlık verebilir. Bu jeopark bittiğinde kalkınma modeli geliştirecek bir proje. İnsanları turizme hazırlayacaktır. Jeopark o bölgeye sürdürebilir kalkınma getirebilecek bir proje. Bu projede içinde yöredeki normal ürünlerin tümünü normal değerinde satarak insanlara ciddi bir gelir getirecek. Turizm açıldıkça ekonomik sistem dönmeye başlayacak. Bu akış sonra Karapınar’ın kaderini değiştirecek bir akış olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.