Moody's'ten Türkiye için kritik uyarı

Moody's'ten Türkiye için kritik uyarı

Moody's, doların değer kazanması nedeniyle Türk şirketlerinin dış borçlarını ödemelerinin daha zorlaştığını açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody\'s, Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek dış borç ödemesi bulunan ülkelerin para birimlerindeki değer kaybının, şirketlerin dış borç ödemelerini daha maliyetli hale getirdiğini bildirdi.

Moody\'s'in resmi internet sitesinde yer alan raporda, dolardaki değer artışının geniş dış finansman ihtiyacına sahip ülkelere etkileri değerlendirildi.

Raporda, doların değer kazanmasının, bazı ülkelerin para birimlerindeki değer kaybı ve döviz rezervlerindeki azalış nedeniyle dış baskılar yarattığı belirtilerek, "Bu baskılar, sermaye çıkışlarına veya sermaye girişlerinin belirgin şekilde azalmasına yol açarsa, geniş dış finansman ihtiyacına sahip ülkelere zarar verebilir" denildi.

Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek dış borç ödemesi bulunan ülkelerin para birimlerindeki değer kaybının, şirketlerin dış borç ödemelerini daha maliyetli hale getirdiği aktarılan raporda, yabancı kreditörlerin, yerel para cinsinden dış borcu yeniden finanse etme isteğinin de azalabileceği kaydedildi.

Raporda ayrıca, Türkiye ve Güney Afrika gibi cari açığı yüksek olan ülkelerin, açıklarını finanse etmedeki zorluklar nedeniyle dış baskılara karşı daha savunmasız oldukları vurgulandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.