Mısırın cazibesi artacak

Mısırın cazibesi artacak

Konya Sanayi Odası ve İGEME işbirliğiyle KSOda düzenlenen seminerde şu anda Mısırın Başkenti Kahirede bulunan Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin ile telekonferans bağlantısı yapıldı

Mısır’daki son durumu değerlendiren Şahin, Mısır’da asayişin genel olarak iyi durumda olduğunu, ancak istikrarın tam olarak sağlandığını söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

İşadamları için Mısır’da çok önemli fırsatlar olduğunu aktaran Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin, “Taşımacılık, gümrük gibi konularda sorun yok. Ancak para transferleri konusunda zaman zaman gecikmeler olabiliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kısa vadede endişelerimiz olsa da, orta vadede Mısır’ın cazibesinin artacağını düşünüyoruz” dedi.

Mısır’da bu yılın Ekim veya Kasım ayında Parlamento ve Başkanlık seçimlerinin yapılacağını bildiren Şahin, seçimlerin Mısır’ın istikrarı açısından belirleyici olacağını belirtti.

İŞADAMLARINA ALTIN TAVSİYELER 

 

Salonda bulunan sanayicilerin sorularını telekonferansla cevaplayan Kahire Ticaret Müşaviri Gökmen Şahin işadamlarına şu tavsiyelerde bulundu: “Mısır’la iletişiminizi kesmeyin. İş gezilerine gelmenizde bir sorun yok. Mısır’da Haziran ayından itibaren başlayacak fuarlara katılın. Bugünleri fırsata çevirmek için Mısır’a olan ilgi devam etmelidir.”

Ticaret Müşaviri Şahin, Mısır’da pek çok sektörde önemli fırsatlar olduğunu, ancak önümüzdeki bir yıl içinde özellikle temel gıda maddeleri ve temel tüketim malzemeleri konusunda önemli fırsatlar bulunduğunu vurguladı.

Mısır Ülke Masası seminerinde konuşan İGEME Uzmanı Cengiz Karabayır ise, 83 milyon nüfuslu Mısır Arap Cumhuriyeti’nin en kalabalık Arap ülkesi olduğunu, ekonomik olarak ise Arap ülkeleri arasında 4’ncü sırada yer aldığını söyledi.

Mısır’da 1.5 milyar dolar değerinde 200’ün üzerinde Türk yatırımı bulunduğunu anlatan Karabayır,  Mısır’ın petrol yağları, buğday, binek otomobil, demir çelik çubuklar, telefon cihazları gibi ürünler ithal ettiğini, ayrıca Türkiye, Irak, Libya, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fas, Tunus ve AB ile Serbest Ticaret Anlaşmaları olan önemli bir ülke olduğunu belirtti. Mısır’ın sosyo-kültürel yapısı hakkında da bilgi veren Karabayır, Her 7 Mısırlıdan birinin geçimini turizmden sağladığını belirtti. Ülke masalarından faydalanmak isteyen, ancak daha önce hiç ihracat yapmamış firmalara da yol gösterdiklerini aktaran Karabayır, sanayicilere ülke masalarına üye olmalarını tavsiye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.