Mısır Ve Suriye'de Yaşananlar İhracatı Olumsuz Etkiledi

Mısır Ve Suriye'de Yaşananlar İhracatı Olumsuz Etkiledi

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, Mısır ve Suriye'de yaşanan olayların ihracatı olumsuz etkilediğini belirtti.

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, Mısır ve Suriye'de yaşanan olayların ihracatı olumsuz etkilediğini belirtti.

Aymen yaptığı açıklamada kulislerde sıcak paranın çekileceği, altının ciddi değer kayıpları yaşadığı, doların çeşitli müdahalelere maruz kaldığı ve Türkiye ekonomisini zor günlerin beklediğinin konuşulduğu bu günlerde, ihracatçılar olarak tedbirli ve öngörülü olarak yola devam etmek zorunda olduklarını kaydetti. Tüm bu ihtimal ve söylentilerden daha önemlisinin hedef pazarlarındaki sosyo-ekonomik durumların ihracatçılara yaşatabileceği muhtemel olumsuzluk olduğunu ifade eden Aymen, ağaç mamulleri ve orman ürünleri sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği Irak'ta değer bazında yüzde 17,5'lik artışını sürdürdüğünü kaydetti.

Mısır'da yaşanan darbe sonucu yeni bir boyut kazanan iki ülke ilişkilerinin ihracat rakamlara yansıdığına dikkat çeken Aymen şöyle devam etti: "Mısır'a sektörümüzden Türkiye genelinde gerçekleşen ihracat değer bazında yüzde 21,7 azalırken, AKİB’den gerçekleşen ihracat değer bazında yüzde 58,8 oranında düşmüştür. Ro-Ro seferlerinin durması ile Mısır’ın Türk vatandaşlarına getirdiği vize kolaylığı uygulamasını iptal etmesi ve daha da kötüsü Mısır Sanayiciler Federasyonu’nun Türkiye ile 27 işbirliği anlaşmasının dondurulması çağrısında bulunduğu gibi iddialar ihracatçımızı bu pazarda da zor günlerin beklediğinin göstergesi olabilir."

Suriye ile olan durumun ihracat rakamlarına yansımalarının çoktan başladığını anlatan Aymen şunları kaydetti: "Hem Türkiye geneli hem de AKİB ihracatımızda miktar bazında düşüşler yaşanmıştır. Bu düşüşlerin değer bazına yansımamış olması ürün gruplarının özelliğinden kaynaklanmıştır. Kereste, mobilya gibi mal grupları ihracatımız tamamen durmuştur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye geneli ağaç ve orman ürünleri ihracatında temmuz ayı bazında yüzde 21,79’luk artışla 391 milyon dolar olmuştur. Akdeniz İhracatçı Birlikleri ağaç mamulleri ve orman ürünleri ihracatında ise yüzde 9,06’lık artış yaşanmış ve yaklaşık 48 milyon dolarlık ihracat gerçekleşmiştir."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.