Mısır Çarşısı’nda Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Mısır Çarşısı’nda Vatandaşlara Aşure Dağıtıldı

Fatih Belediyesi ve Mısır Çarşısı Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen 15.

Fatih Belediyesi ve Mısır Çarşısı Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen 15. Geleneksel Aşure Günü kutlamaları kapsamında Mısır Çarşı’sında bulunan vatandaşlara aşure ikram edildi. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mısır Çarşısı’nda 20 bin vatandaşa yetecek aşure dağıtımının gerçekleştirileceğini söyledi.

Fatih Belediyesi ve Tarihi Mısır Çarşısı’nda gerçekleştirilen 15. Geleneksel Aşure Gününe Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Mısır Çarşısı Derneği Başkanı Çetin Palancı ve çok sayıda davetli katıldı. Yeni Camii İmamı Osman Aydı, aşure dağıtımı öncesinde dua okudu. Edilen duanın ardından Mustafa Demir kendi elleriyle vatandaşlara aşure ikram etti. Dağıtılan aşure vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Aşure dağıtımı sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Mustafa Demir, Mısır Çarşısı’nda 20 bin vatandaşa yetecek aşure dağıtımının gerçekleştirileceğini söyledi. Demir, “Aşure dağıtımı için Mısır Çarşısı seçildi. Zaten İstanbullular aşure malzemesini almak için en çok burayı ziyaret ediyor. Bugün Mısır Çarşısı dahil olmak üzere Sultanahmet Camii'nde, Süleymaniye Camii’nde Yavuz Sultan Selim Camii ve Fatih Camii'nde toplam 50 bin insana da aşure dağıtılacak.” ifadelerini kullandı.

Muharrem ayının Müslüman alemi için çok önemli bir ay olduğunu söyleyen Demir, “Birçok mucizenin gerçekleştiği bir ay. Bizim muharrem ayını ön plana çıkarmamızın nedeni Kerbela vakası orada Hz Hüseyin ve 70 kişinin şehit edilmesinin yıl dönümü. Bütün İslam aleminin acısının olduğu bir gün bunu da birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın sembolü olan aşure ayı ile bütünleştiriyoruz. Geçmişte yapılan bütün yanlışların unutulup ileriye bakılması ümidiyle bu aşureyi dağıtıyoruz.” şeklinde konuştu.

Geleneksel aşure günün 15 senedir yapıldığını söyleyen Palancı ise, “İnşallah bu tür etkinlikleri devam ettireceğiz 50 bin kişilik aşure yaptık. Bir kısmını burada bir kısmını fabrikada bir kısmını da Zeytinburnu'nda dağıtıyoruz.” dedi.

Aşurenin çok güzel olduğunu belirten vatandaşlar da muharrem ayının tüm İslam alemine hayırlı olsun olmasını dileyerek şunları söyledi: “Kendi yaptığımla kıyaslıyorum buda gayet güzel olmuş. İyi bir aşure için de malzemesini eksiksiz koymak gerekiyor.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.