Minikler Gerçeğe Uygun Alanda Trafik Eğitimi Alacak

Minikler Gerçeğe Uygun Alanda Trafik Eğitimi Alacak

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlüler Destek Programı kapsamında, Suluova Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlanan ‘Trafik Kazalarından Doğan Özürlülüğün Önlenmesi’ projesi hayata geçirildi.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlüler Destek Programı kapsamında, Suluova Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlanan ‘Trafik Kazalarından Doğan Özürlülüğün Önlenmesi’ projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında Amasya’nın Suluova ilçesi Mihri Hatun Anaokulu bahçesindeki 2,5 dönüm alan üzerinde oluşturulan ‘Trafik Eğitim Pisti’nin açılışı gerçekleştirildi. Gerçeğe uygun olarak hazırlanan eğitim pistinde kavşak, sinyalizasyon sistemi, üst geçit, trafik işaretleri, yaya kaldırımları ve yaya geçitleri de bulunuyor. Projede ilk ve ortaokul öğrencileri olmak üzere geniş bir kitle özel olarak düzenlenmiş bir ortamda sıkılmadan eğitim alarak derslerde öğrendikleri teorik bilgileri pratik uygulama ile geliştirerek trafik bilinci oluşturulması hedefleniyor.

Açılışta konuşan Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisinin trafik sorunu ve trafik terörü olduğunu söyledi. Hükümetin son yıllarda ulaşım alt yapısı açısından önemli yatırımlar yaptığına dikkat çeken Vali Çomaktekin, “Bu konuda ayrılan ödeneklerle ülkemizin en ücra köşesine kadar duble yolların yapıldığını görüyoruz. Ulaşım alt yapısının iyileştirilmesine rağmen trafik sorunu devam ediyor. Kazalar artıyor, canlar yok oluyor, aileler parçalanıyor ve yuvalar dağılıyor. En önemli sermayemiz olan insan sermayesi zarar görüyor. Aslında bu tür problemler bugün burada açılışını yaptığımız projeler ile çözülür.” dedi.

Sorunun temel nedeninde insan faktörü olduğunu kaydeden Vali Çomaktekin, “İnsanlarımız kaza konusunda gerekli dikkate sahip değiller. Yorgun ve uykusuz yola çıkıyorlar. Alkollü araç kullanıyorlar. O zaman bizim çok küçük yaştan itibaren eğitim vermemiz lazım. İnsanın kişilik ve karakterinin şekillendiği yaşlarda trafik eğitimi alırlarsa kazalar önemli ölçüde azalacaktır.” diye konuştu.

Suluova Kaymakamı Hayati Taşdan ise, SYDV tarafından hazırlanan ve bir yıl sürecek olan projenin 87 bin liraya mal olduğunu söyledi. Kaymakam Taşdan, “Proje kapsamında yapılacak trafik eğitim pistinde ilçemizde bulunan özellikle anaokulu öğrencileri başta olmak üzere 4-13 yaş grubu çocuklarımız eğitim alacaktır. Bu yaş grubunda öğrencilerimizin trafik bilinciyle yetişmesi gelecek kuşakların trafik kurallarına uyma noktasında daha hassas olmalarını sağlayacaktır. Trafik kuralları başta olmak üzere toplumsal kurallara uyma noktasında da bilinç oluşumuna katkı sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Çomaktekin ve Kaymakam Taşdan’ın yanı sıra diğer protokol üyelerinin de katılımıyla eğitim pistinin açılışı gerçekleştirildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.