Minibüsçüler Kooperatifi'nden Uyarı

Minibüsçüler Kooperatifi'nden Uyarı

Minibüsçüler Kooperatifi yeni dönemde bugünkü sistemin aynen korunmasını beklediklerini aksi halde Orhangazi’de yolcu taşımacılığı sektörünün tamamen biteceğini ifade ediyor.

Minibüsçüler Kooperatifi yeni dönemde bugünkü sistemin aynen korunmasını beklediklerini aksi halde Orhangazi’de yolcu taşımacılığı sektörünün tamamen biteceğini ifade ediyor.

Gelecek yıl başlayacak olan Büyükşehirli dönem öncesinde bir çok sektör endişeli bekleyişini sürdürürken, bu sektörlerden birisi de Bursa, İznik, Gemlik ve Yalova gibi kentlere yolcu taşımacılığı yapan Minibüsçüler ve Küçük Otobüsçüler Kooperatifi. Özellikle Bursa ve Gemlik’e yolcu taşımacılığı yapan Minibüsçüler Kooperatifi’nde Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmekle birlikte sistemin değişecek olması, sektörde bulunan üyeleri endişelendiriyor.

"GEMLİK SİSTEMİ BİZE UYMAZ"

Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Sami Karakaya, "2004 yılındaki yasal düzenleme ile Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen Gemlik’te 4 kooperatif ortağı bir araya gelerek 1 otobüs oluşturdular. Fakat bu sistem bizim için asla geçerli olmaz. Çünkü Gemlik’te şehir içi yolcu taşımacılığın yanı sıra 8 köy, belde ve mahalleye de aynı sistem dahilinde yolcu taşımacılığı yapılıyor. Bu da günlük ortalama 10 bin yolcu anlamına geliyor. Fakat Orhangazi’de günlük ortalama yolcu sayımız 600-700 civarında. Neredeyse Gemlik’in onda biri kadar. Dolayısıyla Büyükşehir’e merkez ilçe olmamızla birlikte bizim için de Gemlik’teki sistem dayatılırsa Orhangazi bunu asla kaldırmaz." dedi.

Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Sami Karakaya bu konuda bugünden tedbir almak istediklerini ancak statü ya da değişikliğin ne şekilde yapılacağını bugünden bilemediklerini belirterek, hem Büyükşehir Belediyesi hem de Orhangazi belediyesi ile bu konuda irtibat halindeyiz. Eğer sistem Gemlik gibi olursa, Orhangazi’de yolcu taşımacılığı sektörü biter. Biz de 56 kooperatif ortağı var ve bu ortakların tamamının batması anlamına gelir." dedi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.