Milli Savunma Bakanı Gönül Konya'daydı

Milli Savunma Bakanı Gönül Konya'daydı

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Konya'da Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve açılışlara katılmak için geldiği Konya'da, ilk olarak Vali Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret eden Bakan Gönül, kente uzun bir aradan sonra geldiğini söyledi.
Gönül, Konya'da üç ile hizmet veren Konya Askeralma Bölge Başkanlığı Yeni Hizmet Binası ve Karatay Tatlıcak Nermin Agah Erdinç Topak İlköğretim Okulunun açılış törenlerine katıldı Gönül, daha sonra Garnizon Komutanlığını ziyaret etti.
Basına kapalı gerçekleşen ziyaretin ardından Konya Büyükşehir Belediyesine geçen Gönül, göreve gelmesinden itibaren bakanlığının yüzlerce belki binlerce bina yaptığını ancak hiçbirinin açılışına katılmadığını belirtti.
Konya'daki hizmet binasının açılışını önemli saydığı için bu açılışa katılmaya karar verdiğini dile getiren Gönül, ortaokul ve liseyi Konya'da okuduğunu, kentteki gelişmeleri çok iyi bildiğini, Konya'nın hem ekonomik hem de şehircilik bakımından Türkiye'ye örnek teşkil ettiğini söyledi.
Çok köklü bir tarihe sahip olan Konya'nın Selçuklu'ya başkentlik yaptığını vurgulayan Gönül, şunları kaydetti:
 ''Anadolu'nun adeta tarihi merkezi durumunda. Bunun dışında bildiğiniz gibi Konya ve Karaman'ın Osmanlı'nın bir dünya devleti oluşunda, Balkanlar'ın fethinde, Balkanlar'ın Müslümanlaştırılması ve Türkleştirilmesindeki rolü fevkalade büyük. Ben İçişleri Müsteşarıyken, bazı belediye başkanları belediye hizmetlerini öğrenmek için Avrupa'ya gitmek isterlerdi. Ben de onlara, 'Önce, Konya'yı gördünüz mü? Konya'yı görün, Konya'nın gelişmesinden öğreneceklerinizi öğrenin, o zaman Avrupa'ya gitmenize hacet kalmaz' derdim. Gerçekten bütün belediye başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Konya, yalnız şehircilik bakımından planlı, gecekonduya meydan vermeyen sağlıklı bir gelişmeyi değil, aynı zamanda tarımı sanayiyle, ticareti turizmle ve bütün ekonomik sektörleri birbirleriyle bağdaştırarak sağlıklı bir gelişmeyi başarmıştır.''
Gönül, Türkiye'nin savunma sanayinde de önemli gelişmeler kaydettiğini vurgulayarak, ''Savunma Sanayindeki büyük atılımlarda Konya'ya ne kazandırabiliriz, ne verebiliriz? Savunma Sanayi Müsteşarlığımız birkaç senedir bunun üzerinde de çalışıyor'' dedi.
Tarım, sanayi ve üretim kenti olan Konya'nın, eğitim, sağlık, kültür ve turizm kenti olarak da yapılanmasını sağlamaya gayret gösterdiklerini dile getiren Akyürek, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Nüfusu ve milletvekili sayısıyla, yetiştirdiği büyük siyasetçilerle Konya'nın, Türk siyasi hayatında bundan önce önemli bir mevkiyi işgal ettiğini, bundan sonra da önemli bir yere sahip olacağını belirten Gönül, ''Bugün eğer biz, 8,5 senedir hükümetsek bunda Konyalıların partimize göstermiş olduğu çok büyük teveccüh vardır'' dedi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gönül, bir gazetecinin, seçimin ardından yapılması söz konusu olan yeni anayasa ile Genelkurmay Başkanlığının Milli Savunma Bakanlığına bağlanmasının söz konusu olup olmadığını sorması üzerine, şunları kaydetti:
''Yakın bir tarihte referandumla Türkiye Anayasa değişikliğini önemli bir çoğunlukla, yüzde 58 kabul etti. Ancak daha sonra, önceki çalışmalarda da yapılan tespit şudur ki; bu değişiklik nihai değişiklik değildir. Türkiye'nin devlet olarak, millet olarak gelişmede gösterdiği hızlı değişim, hızlı gelişim kuralların da ona göre değişmesini gerektiriyor. Bu sebeple Sayın Başbakanımızın da beyan ettikleri gibi seçimden sonra Türkiye'nin de ihtiyacı olan bir başka anayasa gündeme gelecektir. Bu dediğiniz konu, devamlı tartışılan bir konu. Ancak NATO ülkelerine baktığımız zaman, batı ülkelerine baktığımız zaman Genelkurmay'ın teşkilatlanmasında tek bir model olmadığını, çeşit çeşit modellerin bulunduğunu ama başkomutanlığın devamlı devlet başkanlarında olduğunu görüyoruz. Bunun altındaki teşkilatlanma anayasa değişikliği sırasında elbette görüşülecektir, gündeme gelmesi halinde görüşler alınacaktır. Ancak 'şu şuna bağlanacaktır, bağlanmayacaktır' şeklinde peşin bir kanaatle yola çıkılması söz konusu değildir.''
Bir gazetecinin Genelkurmay'ın görev alanı dışında açıklamalada bulunduğunu belirtmesi üzerine Gönül, ''Hukuki düzen bugün bu şekilde uygulamaya imkan veriyor. Askerlerimiz hukuka fevkalade bağlıdırlar. Belki hukuka bağlılık bakımından Türkiye'nin en seçkin kuruluşudur. Ona göre de düzenleri alınmıştır. Düzen değişirse asker elbet uyar. Bugünkü uygulama bugünkü hukuki düzenden kaynaklanmaktadır'' diye konuştu.
Gönül, milletvekili aday listelerine yönelik soruları da yanıtladı. ''Balyoz Planı'' davası sanıklarından emekli korgeneral Engin Alan'ın MHP'den aday gösterilmesine yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Gönül, ''Hayırlı olsun. Herkese hayırlı olsun, unutmayın ki ben de adayım onlar da aday. Yani şu anda bakanlık görevinde bulunmam seçim sandığında hiçbir şeyi değiştirmiyor. Seçim sandığına herkes eşit giriyor'' cevabını verdi.
Gönül, bakanların büyük bir kısımının sahil kentlerinden milletvekili olarak aday gösterilmesiyle ilgili soru üzerine de ''Bunun plajla hiçbir alakası yoktur. Haberiniz olsun'' dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.