Milli Görüş camiasının önemli ismi Ali Güneri dualarla defnedildi

Milli Görüş camiasının önemli ismi Ali Güneri dualarla defnedildi

Gazetemizin kurucusu Milli Görüş camiasının Konya'daki en önemli isimlerinden Ali Güneri vefat etti.

Devlet eski Bakanı Teoman Rıza Güneri’nin babası,Milli Görüş harekatının öncülerinden, rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın dava arkadaşlarından Ali Güneri, Hakk’a yürüdü.

adsiz.jpg

Milli Nizam Partisi Konya Kurucu İl Başkanlığı yapan ve Merhaba Gazetesi’nin kuruluşunda da büyük rol oynayan Ali Güneri, Aralık ayı başından bu yana Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Covid’i atlatan Ali Güneri’nin daha önceden süregelen kanser hastalığından dolayı yoğun bakımdaydı.

Ali Güneri’nin cenazesi Ankara yolundaki Musalla Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Musalla Mezarlığı’na defnedildi. Kılınan cenaze namazına Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Bayat, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeleri Lütfi Yalman ve Hasan Hüseyin Öz, Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez, Saadet Partisi Konya İl Başkanı Hüseyin Saydam, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, eski Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, eski Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, eski Karatay Belediye Başkanı Mehmet Şen, eski Konya Milletvekili Veysel Candan, Saadet Partisi GİK üyesi Hasan Hüseyin Öz , Saadet Partisi Meram İlçe Başkanı Mutlu Öcal ve çok sayıda merhumun seveni katıldı.

whatsapp-image-2021-01-02-at-13-25-56.jpeg

Kılınan cenaze namazı ardından katılımcılara hitap eden merhum Ali Güneri’nin oğlu eski Devlet Bakanı Teoman Rıza Güneri, şunları söyledi: ‘’Babam misafirperver ve çok cömert bir insandı. Misafirliğine gelenleri otele göndermez evinde misafir ederdi. Milli görüş davasına gönül vermiş ve ilk günden beri Erbakan Hocamızın yanında olmuştu. 9 ay kendisini koruduk ama bir günde virüs onu bizden aldı. Cenazeye katılan herkese teşekkür ediyor tedbirlere uymanızı istirham ediyorum.’’

Merhaba Gazetesi olarak merhum Ali Güneri’ye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Milli Görüş camiasına sabır diliyoruz.

whatsapp-image-2021-01-02-at-13-25-56-1.jpeg

ALİ GÜNERİ KİMDİR?

Ali Güneri, kendini şu sözlerle anlatıyor: “1936’da Konya’da doğdum. İlkokulu, ortaokulu –Ticaret Lisesinin orta kısmı olaraktan- Konya’da okudum. Ortaokulu bitirdikten sonra tahsile üç yıl ara verdim. Daha doğrusu Ticaret Lisesine ara verdim. Kur’an kursuna ve Arapça okumaya başladım. Üç seneden sonra liseyi okumak için İstanbul’a gittim. İtalyan Koleji’nde okudum. Yüksek tahsil yapmadım. Okuldan sonra Konya’ya dönerek ticaretle uğraştım. Babadan ve dededen kalma, tahin, helva ve şekerli mamuller ticareti ile uğraşıyordum. O yıllarda Konya’da Kur’an-ı Kerim hocası olan İsmail Karaçam –daha önce de arkadaştık zaten- ile beraber 7-8 arkadaş, akşamları bir evde toplanıyor, onun nezaretinde hadis ve tefsir dersleri görüyorduk. Bir gün ona dedim ki, ‘Hoca efendi, biz iş, ev, çoluk, çocuk arasında gidip geliyoruz. Millete bir faydamız olmuyor. Bizim çalışabileceğimiz vakıf-dernek varsa haber ver. Gidip orada çalışalım dedim. ‘Bekle henüz zamanı değil’ dedi. Aradan bir müddet geçti, dedi ki, ‘Sen benden bir görev istemiştin. Sayın Erbakan Konya’dan müstakil aday oldu, ona çalış.’ Ben de, ‘Hocam, sizden vakıf-dernek istedim, ben siyasetten ve siyasilerden hoşlanmıyorum. Hayatımda parti binasından girmiş adam değilim, mebus eli sıkmadım’ dedim. Bunun üzerine İsmail Karaçam hocam dedi ki, ‘Ali Bey ben bu adamı uzun zamandan beri takip ediyorum. Diz dize zikrettik, sohbetlerde bulunduk. Bu adam tam senin aradığın adam, gel bu adama çalış.’ ‘Peki, öyleyse’ dedim, arkadaşlarla konuştum.  ‘Hocaya çalışalım’ diye karar aldık. Bir arkadaşımız, Kapu Camii’nde akşam namazından sonra Erbakan Hocayla görüşerek, seçimler için kendisine çalışacağımızı söyleyerek, Meram’da bir arkadaşımızın evinde yemeğe davet etti ve tek başına gelmesini söyledi. Kendisinin etrafında çalışan insanların bir tepki olarak, ön seçimi kaybettikleri için, etrafında yer aldıklarını ifade ettik. Yarın seçim bitince kendi yuvalarına dönecekleri gerçeğini ortaya koyarak, ‘Seninle biz çalışalım’ dedik. Hocam da kabul etti. Necmettin Erbakan’ı ilk gördüğümdeki fiziki durumu ve konuşması çok etkiledi. O zaman, ‘Ya Rabbi, beni bu adama yakın et, ben bunun yakınında olayım’ diye içten samimi bir şekilde dua ettim. Ben zamanla bu duamı unuttum ama bütün arkadaşları içinde Erbakan Hoca’nın en yakınında ben bulundum. Benim kendi isteğimle değil şartlar öyle getirdi ki, Erbakan Hoca benden daha yakın arkadaşları varken Milli Selamet Partisi kurulacağında Konya’ya gelirken bana telefon ederek, benim evime geldi, bende kaldı. Yani kimin yanına gider, kiminle konuşursa olağanüstü bir müspet etki bıraktı. Biz o gün evden işten bir çıktık, 40 gün çoluk çocuk, ev, iş unuttuk. Tam 40 gün boyunca kendimizi unuttuk. Hoca nerede biz orada. Gece gündüz demeden 40 gün koştuk.”

image.png

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum