Milletvekili Şahin: Meydanlara Yoksulluk Yıllarını Anlatmalıyız

Milletvekili Şahin: Meydanlara Yoksulluk Yıllarını Anlatmalıyız

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, insanlara 1980 ve 1990’lı yılların anlatılması gerektiğini söyleyerek, “Dedelerinin, anne ve babalarının Türkiye’sini bilmeyen yeni nesil bugünkü Türkiye'yi sağlıklı okuyamıyor.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, insanlara 1980 ve 1990’lı yılların anlatılması gerektiğini söyleyerek, “Dedelerinin, anne ve babalarının Türkiye’sini bilmeyen yeni nesil bugünkü Türkiye'yi sağlıklı okuyamıyor.” dedi.

    Konu hakkında İrlanda örneğini veren Şahin, “İrlanda 1845 yılında yaşadığı büyük açlığı bugün bile yeni nesillere çeşitli yöntemlerle aktararak o günlerin zorluğunu yeni nesillerine hissettirmekte ve bugünün İrlanda’sına ışık tutmaktadır. İrlanda şehirlerini gezerken şehrin meydanlarında açlık yıllarında yaşanan dramları sembolize eden figürler, heykeller bulursunuz. İrlanda'da açlık müzeleri kurulmuştur. Türkiye'de CHP zihniyetinin hakim olduğu dönemler ibretlik olarak müzelere taşınacak ve sergilenecek yokluk sefalet, zulüm dönemleridir. Özellikle belediyelerimize İrlanda örneğinde olduğu gibi şehrin meydanlarına Türkiye'nin yokluk yıllarını sembolize edecek, o yılların zorluklarını yeni nesle ve halkımıza anımsatacak çalışmalar yapmalarını sanatsal figürler koymaları tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

    Geçmişte yaşanan uzun kuyrukları anımsatan Şahin, “Yağ, tüp, şeker, hastane kuyruklarının Türkiye'sini dedelerimiz, babalarımız ve annelerimiz biliyor ama yeni neslin zihninde böyle bir yoksul Türkiye resmi yok. Doğduğu gün Türkiye algısı ne ise bugün o algıya sahip ki bu da yokluk değil varlık Türkiyesi. Babamın Vita yağı kuyruğunda iken polisten yediği tekme ile günlerce yatakta kalışı çocukluğuma ilişkin hatırladığım acı anılardan biridir. Bugünün nesline yağ kuyruğunu, şeker, tüp, hastane kuyruklarını anlatarak algılatmak oldukça zor. Bu nedenle belediyelerimize şehrin uygun meydanlarını o yılları hatırlatacak sanatsal çalışmalarla donatmalarını tavsiye ediyorum.” açıklamasında bulundu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.