Milletin umudu tükendi

Milletin umudu tükendi

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, milletin umudunun tükendiğini, milli piyango ve şans oyunlarına sığınarak, uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlara dikkat çekti

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Gelir İdaresi Başkanlığı Bütçesinde yapmış olduğu konuşmasında, 2019 yılı Bütçesinin adaletsizliklerine değinerek, emekliye, işçiye, asgari ücretliye yüzde 26 oranında zam yapılmasını hükümetten talep etti. Esnaf ve çiftçilere de konuşmasında yer veren Yokuş, şunları söyledi:“Bu bütçede işçi yok, çiftçi yok, esnaf yok, memur yok, emekli de yok. Çünkü bu bütçede faiz var, vergi var, ceza var, israf var. Daha da önemlisi bu bütçede vergi adaletsizliği var. Yatırım ise hak getire. 16 yıldır ülkeyi yönetiyorsunuz hala bütçenin yüzde 67.2 si dolaylı vergilerden oluşuyor. Bu süreçte dolaylı-dolaysız vergiler arasında dengeyi bir türlü kuramadınız. Faiz ödemeleri, bütçede üçüncü büyük giderdir. Bir önceki yıla göre yüzde 37 artışla 117 Milyar Liradır.  2019 yılı vatandaşlar için oldukça zor geçecek. 24 Haziran Seçimleri sonrası Türkiye’yi getirdiğiniz nokta ortada. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi dediğiniz “Tek kişinin” yönettiği Türkiye’de 81 milyon vatandaşımız 2019 yılına ümitsiz girmektedir.

MİLLET, MİLLİ PİYANGO KUYRUKLARINDA

“Milletin tek umudu Milli Piyangodur. Milli Piyango, yılbaşı çekilişlerinde büyük ikramiye 70 milyon lira.  İstanbul’da meşhur ablanın bilet gişesi önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Vatandaşlar hükümetten umudunu çoktan kesmiş. Ganyan, Spor Toto, Milli Piyango gibi şans oyunlarına koşuyor, her geçen gün şans kuyrukları katlanarak artıyor.  “Kriz yok” denilen güzel ülkemizde, enflasyon yüzde 20’nin üzerine çıkmış. Faizler yüzde 25’leri aşmış. Dövizdeki devalüasyon yüzde 40’larda. İşsizlik iki haneli rakamlarda. Halk borç batağında. Hele birde kriz olsa vay vatandaşın haline.


VERGİLER VATANDAŞI PERİŞAN ETTİ

Kış geldi. Doğalgaz- Elektrik dar ve sabit gelirliyi çarpmış durumda. Bir de üstüne insafsızca vergiler geliyor. 2019 yılında toplam vergi gelirlerinin bir önceki yıla göre artışı %20’dir. Gelir vergisinin artışı ise yüzde 24’lerin üzerinde. Bu vergiler vatandaşı perişan edecektir. Hükümet, sadece aldığımız nefesten vergi almıyor. Korkarım yakın gelecekte her vatandaşa hava soluma vergisi getirebilir. 2017 yılından itibaren, vergisini düzenli ödeyen mükelleflere %5 vergi indirimi getirdiniz. Asgari ücretlilerin gelir vergisinin ikinci dilimi olan % 20’ye yükselmesi nedeniyle, asgari ücreti 1603 lirada sabitlediniz. Doğru da yaptınız. Ancak, aynı işlemi memurlar ile kadrolu işçilere neden yapmadınız?

VERGİ YÜKÜ, MEMUR MAAŞLARINI DÜŞÜRÜYOR

“Bugün bütün memurların, aldıkları ücrete göre vergi dilimlerinden dolayı, maaşları azalıyor. Memurlar ile diğer kadrolu kamu işçileri de vergilerini düzenli ödüyorlar. Kayıp kaçakları yok. Neden memurların gelir vergilerini yüzdelik dilim kapsamındaki, birim matrahından dolayı düşen gelirlerini telafi edecek bir düzenleme yapmıyorsunuz? Bugüne kadar bütün maliye bakanları “Biz memurları enflasyona ezdirmedik, onlara enflasyon kadar zam verdik” dedi. Kağıt üzerinde doğru. Ancak memurun cebine giren hep eksik. Bugün her yıl sözleşmeli memurlar ile diğer memurların tamamı, vergi dilimleri matrahı yüzünden yıllık enflasyonun yüzde 3-4 oranında gelir kaybına uğruyorlar.”

ESNAF VE ÇİFTÇİLERİMİZ ZOR DURUMDA

Esnaf ve çiftçilerimizin durumu, hepinizin malumudur. Çiftçilerimiz yüzde 100’e varan gübre, tohum, ilaç ve yem girdileri nedeni ile burunlarından soluyorlar. Çiftçilerimiz ve besicilerimizin feryadına, Tarım Bakanı ve hükümet kulaklarını tıkamış durumda. Esnaf siftah yapamamaktan, sattığı malın yerine mal koyamamaktan şikayetçi. Her yıl on binlerce esnaf, iflas ediyor. 2014-2018 yılları arası iflas eden esnaf sayısı 430 bini geçmiş. Her yıl 100 binden fazla esnaf iflas ediyor. Sosyal kesimlerin feryadını duyan hükümet yok, meslek odaları yok, borsalar yok. “Korku dağları bekler.” Diye bir söz var. Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odaları, kör- sağır olmuş durumdalar. Daha da ötesi dillerini yutmuş, ahraz olmuş durumdalar.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum