Milletin anayasası yazılacak

Milletin anayasası yazılacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bu milletin iradesiyle, milletin seçtiği insanların iradesiyle şu ana kadar bir anayasa yazılmadı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bu milletin iradesiyle, milletin seçtiği insanların iradesiyle şu ana kadar bir anayasa yazılmadı. Hep bazı seçkinlerin elleriyle, kalemleriyle yazıldı. Bundan sonra, sadece milletin istediği anayasa yazılacak'' dedi.
Davutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Karaman'da ve Kazımkarabekir ilçesinde halka seslendi.
İlk olarak Kazımkarabekir ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap eden Davutoğlu, bir cihan devletinin yeniden inşası için yola çıktıklarını söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin dünyada saygınlığının arttığını dile getirerek, şöyle devam etti:
''Kudretli ve şefkatli bir devletimiz var. Pakistan'da sel felaketi mi var, önce biz yetişiyoruz. Haiti'de deprem mi var, önce biz gidiyoruz. Din farkına, ırk farkına bakmadan gidiyoruz. 10 yıl önce uçak, tank ve kendi savunması için başka ülkelerin hibelerinden, stok dışına bıraktığı birtakım silahlardan medet uman bir ülke vardı, şimdi projelerini tamamlamış, Altay tankını üretmek için yola çıkan, Atak helikopterini hazırlayan, kendi savaş gemisini, insansız hava aracını yapan ve yakında kendi uçağını da yapacak bir Türkiye var. Böyle bir Türkiye boyun eğer mi? Daha güçlü ve daha onurlu bir Türkiye için bu kadrolara destek vermeye var mısınız? Bu milletin başını bir daha eğdirtmeyeceğiz.''
Miting alanındaki bir vatandaşın ''anayasa değişsin'' diye bağırması üzerine Davutoğlu, ''Madem ki siz istiyorsunuz amca anayasa tümden değişecek. Bu amcamız neden, 'anayasa değişsin' diyor? Çünkü bu milletin iradesiyle, milletin seçtiği insanların iradesiyle şu ana kadar bir anayasa yazılmadı. Hep bazı seçkinlerin elleriyle, kalemleriyle yazıldı. Bundan sonra, sadece milletin istediği anayasa yazılacak. Milletin dediği olacak'' dedi.
KARAMAN MİTİNGİ
Daha sonra Karaman'a geçen ve Aktekke Meydanı'nda halka hitap eden Davutoğlu, liderleri konuştuğu zaman dünyanın dinlediği bir ülke hayal ettiklerini belirtti. ''Biz dünyayı değil, dünya bizi dinliyor'' diyen Davutoğlu, kudretli ve şefkatli bir ülkeyi inşa edeceklerini söyledi.
Afrika'da 2 yıl içinde 18 büyükelçilik açtıklarını anımsatan Davutoğlu, ''Oralarda bizleri kucakladılar. Hiç kimsenin büyükelçilik açmak istemediği okyanus ötesi küçük devletlere bile büyükelçilik açtık. O ülkelerle ticaret yapıyoruz. Karaman'daki iş adamlarımız da o ülkelere ihracat yapıyor. Bunlar çok önemli şeyler'' diye konuştu.
AK Parti iktidarı döneminde yapılan çalışmaları anlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Okullar açılacağı zaman hiçbir velinin, 'kitap, defter alacağım' sıkıntısı yok. Okullar açılıyor, kitaplar sıralarda hazır. FATİH projemiz var. Bu proje ile tüm okullarımız bilgisayarlı eğitime geçecek. Fatih'in nesli gibi nesiller yetiştirmek için adını Fatih koyduk. Bugün insanımız artık hastane kapılarında beklemiyor. İnsanımız istediği hastaneye gidebiliyor. Biraz önce hava ambulansının Karaman'da olduğunu öğrendim. Ben, 4 yaşında, hasta annemi Taşkent'ten Konya'ya hastaneye zamanında götüremediğimiz için kaybettim. Bugün hastalarımız hava ambulansıyla hastanelere yetişiyor. Daha iyi hizmetleri yapacağız. Yeter ki siz bizlere destek verin.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.