Milas'ta Özelleştirme Karşıtı Eylem

Milas'ta Özelleştirme Karşıtı Eylem

Muğla'nın Milas ilçesindeki, Yeniköy Linyitleri İşletmeleri Müdürlüğü (YEAŞ) işletme girişi, santral ve maden işçileri tarafından bariyerle kapatıldı. Yatağan Termik Santrali, Güney Ege Linyitleri İşletmesi ve YEAŞ bünyesinde çalışan...

Muğla'nın Milas ilçesindeki, Yeniköy Linyitleri İşletmeleri Müdürlüğü (YEAŞ) işletme girişi, santral ve maden işçileri tarafından bariyerle kapatıldı. Yatağan Termik Santrali, Güney Ege Linyitleri İşletmesi ve YEAŞ bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, kömür işletmesi ve santralin özelleştirmesine tepki göstererek iş yerlerinin önünde toplandı. YEAŞ işletme girişini kapatan işçiler, kapıların önünde iş makineleriyle de barikat kuruldu.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, burada yaptığı açıklamada, alıcı firma yetkililerinin Milas'a gelerek bir otelde görüşmeler yapmaya başladığı belirterek, "Sanmasınlar ki; biz bunların farkında değiliz. Nerede kaldıklarını, kimlerle görüştüklerini isimlerini, cisimlerini hepsini biliyoruz. Anlaşılan o ki bizim vermek istediğimiz mesajı tam olarak algılayamamışlar. Buradan firma yetkililerine ve ‘ihale yapıldı, imzalar atıldı, resmi gazetede yayınlandı, iş sadece bir devir sözleşmesine kaldı, bu iş bitti, siz hala neyin kavgasını veriyorsunuz' diyenlere sesleniyoruz. Türkiye'de her gün işçiler ölüyor. Güvencesiz, kuralsız çalışmak zorunda bırakılan işçiler maden ocaklarında, tersanelerde, inşaatlarda, şantiyelerde ölürken, birileri zenginleşmeye devam edip servetlerine servet katıyor." dedi.

Türkiye'nin bir yandan sermaye için cennet haline getirilirken diğer yandan ise emekçiler için cehennem haline dönüştüğünü dile getiren Girgiç, "Yapılan özelleştirmeler ve taşeronlaştırmalarla ve yapılamayan denetimlerle, özel sektör iyice serbestleştiriliyor, ölüme götüren ihmaller 'kader' olarak meşrulaştırılıyor, siyasetle kol kola girmiş olan işadamları kazandıkları imtiyazlar sayesinde istedikleri şekilde gemilerini yüzdürüyor. Yapılan uygulamalar ve düzenlemelerle iş hayatı işçiler için karabasana döndürülürken, her geçen gün işçinin tabutuna bir çivi daha çakılıyor. İşte Yatağan ve Milas maden ve enerji işçisinin mücadelesi tüm bu yapılanlara karşı, işçi sınıfının ortaya koyduğu bir iradedir. Gün be gün emeğin değersizleştirilmesine ve ucuzlatılmasına karşı bir tepkidir. Örgütsüz bırakılan, sahipsiz bırakılan, yalnızlaştırılan işçi sınıfının başkaldırısıdır. Sömürülen, hak gaspına uğrayan, güvencesiz, kuralsız çalışmaya zorlanan emekçinin isyanıdır. Özel sektörün doymak bilmez kâr hırsına karşı ayak diremesidir. İşçinin hak arayışıdır, söz hakkı talebidir. Yatağan ve Milas işçisinin attığı çığlık, tüm Türkiye işçi sınıfının sesidir. Ortaya koyduğu irade tüm ezilen, sömürülen emekçilerin ortak iradesidir. Bu direniş başlangıçtır, uyanıştır, umuttur. Direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek." ifadelerin kullandı.

Basın açıklamasının ardından iş makineleri ve kamyonların kapattığı giriş kapısı açıldı. İşçiler dağıldı. Nöbet için bazı işçiler, işyerinin kapası önünde beklemeyi sürdürüyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.