Midesinden neler çıktı neler

Midesinden neler çıktı neler

Afyonkarahisar'da akıllara durgunluk veren bir operasyon gerçekleştirildi. Karın ağırısı ile hastaneye giden gencin midesinden bakın neler çıktı

Tedavi olmasına rağmen çare bulunamayan rahatsızlığına yapılan operasyonla çare bulundu.

Karın ağrısı ile hastaneye giden gencin midesinden saç kılından oluşan sakız ve tırnak kitlesi çıkarıldı.

İşte o inanaılması güç ama gerçek olay...

Afyonkarahisar'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden 17 yaşındaki A.A.'nın midesinden, saç, tırnak ve sakızdan oluşan yarım kiloluk kitle çıkarıldı.

Mide ağrısı şikayetleriyle hastaneye başvuran A.A. adlı genç kız, birkaç kez tedavi olmasına screen-shot-2012-11-03-at-9.46.04-am.pngrağmen çare bulamadı. Mide ağrıları artan, sık sık mide suyu ağzına gelen A.A., dün Özel Fuar Hastanesi'ne gitti. Yapılan muayenede, hastanın midesinde kitle tespit edildi. Yapılan görüntüleme sonrası organik olmayan maddelerin oluşturduğu kitlenin alınmasına karar verildi.

SAÇ, TIRNAK VE DAHA NELER NELER!

Ameliyata alınan A.A.'nin midesinde, çoğunluğu saç kılından oluşan sakız ve tırnak kitlesi olduğu belirlendi. Yaklaşık 2 saatlik operasyonunun ardından A.A.'nın midesindeki yarım kiloluk kitle çıkarıldı. Bunun 10 santimetreye 20 santimetre ebadında olduğunu açıklayan Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Bulut, hastalığın 'Rapunzel Sendromu' olarak da bilindiğini açıkladı. Hastalığın ender görülmesine rağmen her yaşta insanda rastlanılabileceğini kaydeden Opr. Dr. Bulut, ailelerin, çocuklarının tırnak yeme ve sakız yutmaması konusunda önlem almaları gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLU AİLELERE ÖNEMLİ UYARI

Kitlenin tamamını kapladığı midenin şeklini aldığını vurgulayan Opr. Dr. Bulut, çocuklarda sakız yutma olaylarına karşı aileleri uyardı. Sakız gibi maddelerin midede yok edilemediğini vurgulayan Opr. Dr. Bulut, "Hastanemize karın ağrısı, bulantı, kusma şikayetiyle başvuran hastanın midesindeki yabancı kitle başarılı bir operasyonla tamamen çıkarıldı. Hastamız şu an çok sağlıklı. Çocukların çok sık kullandığı çikletler, elbise kılları, saçı, madeni para gibi maddeler mide içinde kalabiliyor ve zaman içinde böyle büyük kitleler oluşabiliyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.