MHP'li vekilden yolsuzluk iddiası

MHP'li vekilden yolsuzluk iddiası

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya Tren Garı istasyon binalarının onarım ihalesinde yolsuzluk yapıldığını iddia etti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya Tren Garı istasyon binalarının onarım ihalesinde yolsuzluk yapıldığını iddia etti.
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, milletvekili adayları Sait Gönen, Durmuş Ali Açıkel ve İl Başkanı Ali Yücel ile birlikte partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, partilerine yönelik yalan haber ve iftira attığını iddia ettiği bir ulusal gazetenin Konya'da bazı alışveriş merkezlerinde ücretsiz dağıtımının yapıldığını öne sürerek tepki gösterdi. Bu alışveriş merkezinin Konyalı işadamlarına, büyük bir holdinge ait olduğunu belirten Kalaycı, "Bu kirli propagandaya maşalık
yapanların, AKP ile olan ilişkileri hangi amaç ve çıkar için bu gazeteyi hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıttıkları elbette sorgulanacak, mutlaka hesabı da sorulacaktır" dedi.
MHP Konya Milletvekili ve 24. Dönem Milletvekili Adayı Kalaycı, Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) yatırımının 3 yıl önce biteceği söylenmesine rağmen kısa bir süre önce tamamlanmasının seçim malzemesi yapıldığını ileri sürdü. Konya Tren Garı istasyon binasının onarımı, çatı ve dış cephe onarım işlerinde yolsuzluk yapıldığını iddia eden Kalaycı, "Bu işlerle ilgili iki ayrı ihale toplam 2 milyon 175 bin 732 TL bedelle aynı firmaya verildiği, işin acele olduğu belirtilerek Kamu İhale Kanunu'nun 21. maddesi (b) bendi kapsamında pazarlık usulü ile yapıldığı, belirlenen beş firmaya davetiye gönderildiği, ihaleye başka katılmak isteyenlerine engel olunduğu öğrenilmiştir. Yasaya göre, Konya Tren Garı onarım ihalesinde acele bir durum olmadığı açıktır. Söz konusu maddede idareye bir takdir yetkisi verilmemektedir. Dolayısıyla ihaleye başka isteklilerin katılmasının engellenmesi için böyle bir yola başvurulduğu anlaşılmaktadır. Ben buradan soruyorum; hangi istekli ya da isteklilere teklif zarfı verilmeyerek
ihaleye katılması engellenmiştir. Bu eylemden dolayı Kamu İhale Kanunu'nun 60. maddesine göre haklarında disiplin soruşturması, ceza soruşturması, zararın tazmini yönünde başlatılan adli ve idari işlem var mıdır? Kamu İhale Kanunu'na aykırı ihale yapılması, kamu zararına sebebiyet verilmesi, ihaleye fesat karıştırılması nedeniyle Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2011 yılı Mart ayında iddianame hazırlanarak, kamu davası açıldığı doğrumudur? Hangi görevliler hakkında dava açılmıştır. Açılan dava hangi aşamadadır?" diye konuştu.
Kalaycı, MHP iktidarında Yolsuzlukla Mücadele Kurulu oluşturulacağını dile getirerek, "Yolsuzluk yapan kişilerin servetlerinin, nerede ve kimin adına kayıtlı olursa olsun zaman aşımı gözetilmeksizin el konulmasına imkan sağlayacak hukuki düzenlemeler yapılacaktır. Yolsuzlukları önlemek, yolsuzlukla mücadelede etkin ve kalıcı politikalar üretmek ve ilgili kuruluşlar arasında eşgüdüm sağlamak üzere özerk bir Yolsuzlukla Mücadele Kurulu oluşturulacak" şeklinde konuştu.

"ALIN KADROYU VURUN TOKADI"
192 bin sözleşmeli personelin MHP'nin girişimleri ile kadrolu personel olduğunu söyleyen Kalaycı, çalışanlara, "Alın kadroyu vurun tokadı" dedi. Kalaycı, "8.5 yıldır eziyet ettikleri, ezdikleri, yuvalarının dağılmasına yol açtıkları, bu uygulamaları ortadan kaldırıp şuanda sözleşmeli arkadaşları kadro vermektedirler. Bu aslında MHP'nin 4 yıllık yasama döneminde sürekli gündeme taşıdığı, kanun teklifleri ve önergeler verdiği, bu mağduriyetin giderilmesi için çabaladığı bir konudur. Ve 28 Ocak 2011 tarihinde genel başkanımızın açıkladığı seçim beyannamesinde de en önemli olarak verdiğimiz sözlerden biridir. Yani bir anlamda sözleşmeli çalışan arkadaşlarımızın kadroya alınmasının vesilesi, müsebbibi MHP'dir. Bu arkadaşların hakları olan memur kadrosuna atanmasında MHP'nin çok önemli katkısı olduğu ortadadır. AKP'nin giderayak bu kadroyu vermesinin altında yatan neden, Sayın Başbakan'ın eline gelen anketlerdir. Sayın Başbakan'ın gidici olduğunu görüyoruz. Giderayak 192 bin sözleşmeli personeli acaba bunların oylarını alabilir miyim düşüncesi içerisinde. Sözleşmeli arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Alın kadroyu vurun tokadı" diye konuştu.
Basın toplantısının ardından Mustafa Kalaycı, beraberindeki partililerle merkez Karatay ilçesi Tatlıcak Mahallesi Vatan Sanayi Sitesi'nde işyerlerini ziyaret etti. İşyeri sahibi ve çalışanlarla sohbet eden Kalaycı, partisine destek istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.