Mezarlar onlara emanet

Mezarlar onlara emanet

Manevi değerler arasında bulunan mezarların bakımı da büyük önem taşıyor

Sevdiklerimizin kabirlerinin bulunduğu mezarlıklar, ölümü hatırlattığı için İslam dininin manevi değerleri arasında yer alıyor. Bu bakımdan mezarların bakımı ve korunması da önemli bir konuyu oluşturuyor. Sevdiklerinin mezarlarını sürekli bakımlı tutmak isteyen insanlar kabirlerini mezarlık görevlilerine teslim ediyor. Mezarlık görevlileri mezarların etrafında çıkan otların yaz, kış temizlenmesine kadar birçok işi yapıyorlar. Kabir sahiplerinden aldıkları yıllık cüzi bir ücret karşılığında mezarların temizlenmesi olduğu kadar ağaç ve çiçekte dikip mezarların güzelleşmesini sağlıyorlar.

Alaeddin Yılmaz ve Emrullah Yılmaz isimli iki kardeş de Üçler ve Musalla Mezarlığında 20 yıla yakın bir süredir mezarların bakım ve onarımlarını yapıyorlar. Kabir sahiplerinden aldıkları çok düşük bir ücretle bu işi yaptıklarını ifade eden Alaeddin Yılmaz, “Çocukluk yaşlarımızdan bu yana mezarlıkların temizliğiyle ilgileniyoruz. Mezarlıklar dinimizin maneviyatları arasında yer alıyor. Bu nedenle insanlar mezarların temizliğine özen gösteriyorlar. Fakat bazı mezar sahipleri Konya’da bulunmadığından veya işlerinin yoğunluğundan kabirleriyle yeterince ilgilenemedikleri için mezarlığın bakım ve düzenlemesini bizden istiyorlar. Biz de yıl boyunca mezarın bakımlı olması noktasında elimizden gelini yapıyoruz. Mezarın etrafına ağaç dikiyoruz, gül dikiyoruz, sulamasını yapıyoruz. Kabir sahipleri geldiklerinde ise mezarı bakımlı görüyorlar ve çok mutlu oluyorlar. Teşekkür ediyorlar” dedi.

Bu hizmetler sayesinde insanların sevdiklerinin kabirlerini makus halinden kurtardıklarını anlatan Yılmaz, bu sayede inancın gereğini yerine getirmekle beraber, topluma ve ailelerine örnek olmanın, onurunu, gururunu ve geçmişlerine sahip çıkmış olmanın huzurunu yaşadıklarını dile getirdi. 

Mezarların bakımından başka cenaze hizmeti de sunduklarını belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Birçok mezarlık hizmeti de veriyoruz. İsteğe göre çeşme yapıyoruz. Mezar taşı hizmetleri sunuyoruz. Defin esnasında yardımcı oluyoruz. Cenaze işlerinde yeterli bilgisi olmayan kişiler bu hizmetlerimizden çok memnun kalıyorlar.”

HASAN AYHAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.