Mevlanayı anlamıyoruz

Mevlanayı anlamıyoruz

TYB Konya Şubesinin düzenlediği Kültür Etkinliklerinde konuşan Yazar Muhsin İlyas Subaşı, Hz. Mevlananın ve onun felsefesinin yeterince anlaşılmadığını ifade etti

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi 2011 Kültürel Etkinlikleri kapsamında ‘Hz. Mevlana, Çevresindekiler ve Mevlevilik’ konulu konferans düzenlendi. TYB Konya Şubesi’nde düzenlenen konferansı Yazar Muhsin İlyas Subaşı verdi. Hz. Mevlana’nın rahmet insanı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Yazar Muhsin İlyas Subaşı, Hz. Mevlana’nın farkındalığı tüm dünya insanını etkilediğini söyledi. Günümüz insanının Hz. Mevlana’yı iyi anlamadığını belirten Subaşı, “Doğru her yerde doğrudur. Doğrunun farklı ve değişik yönleri olmaz. Biz Hz. Mevlana’yı anlayacak kadar ciddi davranmıyoruz. Bu nedenle Mevlana Hazretleri’ni anlayamıyoruz. Hz. Mevlana’yı anlatan, tanıtan en büyük eserlerinden biri olan Mesnevi’sidir. Ancak biz Mesnevi’yi de anlamıyoruz. O muhteşem esere gerektiği değeri göstermiyoruz. Ama Osmanlı Devleti’nde 62 tane Mesnevi’nin sadeleştirilmiş hali vardır. Günümüzde ise bazı arkadaşlar Mesnevi’den seçmeler veya sadeleştirilmiş diye bir şeyler yapıyorlar ancak o kitaba kendi isimlerini veriyorlar. Bu Mesnevi değildir, bu Hz. Mevlana’ya hizmet değildir. Hz. Mevlana, Peygamberiz (SAV) yolundan giden büyük bir alimdir. Hz. Mevlana’ya hak ettiği değeri göstermeliyiz” dedi.

‘HZ. MEVLANA’YA HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖSTERMELİYİZ’

Hz. Mevlana’nın çok sancılı ve zor bir dönemde yaşadığını da dile getiren Yazar Muhsin İlyas Subaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hz. Mevlana, Moğolların tüm dünyayı esir aldığı, her tarafı yıkıp geçtikleri dönemde yaşamıştır. Mevlana Hazretleri, Konya’ya gelen her tarafa zarar veren Moğol askerlerini Müslüman yaparak göndermiştir. Böyle büyük bir alimi düşünürken haddimizi bilerek düşünmeliyiz. Hz. Mevlana’ya hak ettiği değeri göstermeliyiz. Birçok Avrupalı yazar ve insan, Hz. Mevlana’nın kendi ülkelerinde olsaydı tüm dünyaya kendi kültürlerini hakim kılardık diyorlar. Bizim tüm dünyayı esir altına alacak bir düşüncemiz yoktur. Ama Mevlana Hazretleri’ni ve Mevleviliği iyi anlayarak, tüm dünyaya tanıtmalıyız.”

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.