Mevlana sevgi ve hoşgörü demektir

Mevlana sevgi ve hoşgörü demektir

Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma Törenleri'nin yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan TÜRSAB Konya BTK. Başkanı Özdal Karahan, Hz. Mevlana'yı sevgi ve rahmetle andıklarını belirterek, Hz. Mevlana denince herkesin aklına öncelikle h

Hz. Mevlâna'nın 749. Vuslat Yıldönümü ve Uluslararası Anma Törenleri'nin yıldönümü nedeniyle mesaj yayımlayan TÜRSAB Konya BTK. Başkanı Özdal Karahan, Hz. Mevlana'yı sevgi ve rahmetle andıklarını belirterek, Hz. Mevlana denince herkesin aklına öncelikle hoşgörü ve insan sevgisinin geldiğini söyledi. 

Özdal Karahan Hz. Mevlana'nın dünyanın coşkuyla andığı bir gönül dostu olduğunu ifade ederek, “Hz. Mevlana denilince hemen hemen herkesin aklına öncelikle hoşgörü ve insan sevgisi gelir. Bunlar aslında sadece Mevlana’ya has üstünlükler değil, bütün hidayet öncülerinin ortak özellikleridir. Şu var ki Hazreti Mevlana, bu manaları eserlerinde çok güzel işlemiş, yazıya dökmüş, örneklerle zihinlerde ve kalplerde en müessir bir şekilde nakşetmeyi başarmış ve onun bu samimi ve içten gayreti güzel meyveler vermiş ve onu asırlar sonra bütün dünyanın halâ coşkuyla andığı bir gönül dostu yapmıştır. Görmeyen göz için dünya renksiz, duymayan kulak için sessiz, duyarlılığı olmayan dil için ise tatsızdır. Mevlana gören göz, işiten kulak, yazan el, söyleyen ve tat alan dildir. O gördüklerini, işittiklerini, anladıklarını, düşündüklerini, endişelerini, ümitlerini yazıya da dökerek gelecek nesillere de aktarmıştır. O çağında vermesi gerekenleri vermiş, denize bir taş atmış ve bir halka oluşturmuştu. Günler yıllar geçtikçe halkalar büyümeye devam etmekte; her geçen gün Mevlana'ya olan ilgi artmakta, araştırmaların, tezlerin konusu olmakta; dünyanın dört bir yanından insanlar onun eserlerini anlamaya çalışmakta, yaşadığı yerleri görmeye gelmektedir. Örneğin 2021 yılında Türkiye'de en çok ziyaretçi alan Konya Mevlana Müzesi'ni 1 milyon 507 bin 264 kişi ziyaret etmiştir. Buda Dünya insanın Hz. Mevlana'ya olan ilgisinin bir göstergesidir. Bugün Mevlana'nın Konya'ya, ülkemize ve de tüm insanlığa olan katkısı yaşadığı dönem ile kıyaslanmaz bir büyüklüğe ulaşmıştır. Bu katkı sürecinin artarak devam etmesi ve gelecek nesillere ulaştırılabilmesi için gereken tüm çabayı ülke ve şehir olarak göstermemiz bizim yegâne görevimizdir. Tekrar Hz. Mevlana'yı 749 Vuslat yıldönümünde sevgi ve rahmetle anıyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.