Mevlana olduğu gibi görünecek

Mevlana olduğu gibi görünecek

Eski İl Halk Kütüphanesi'nin yıkılmasıyla ve düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte Mevlana Müzesi ve Sultan Selim Camii daha net ve görkemli bir görünüm kazanacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlana Türbesi ve Sultan Selim Camii önünde gerçekleştirmeye başladığı Türbe Meydanı çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Sultan Selim Camii önünde bulunan çimler ve güller geçtiğimizde haftalarda kaldırılmıştı. Geçen hafta da Kubbe-i Hadra'nın görünümünü engelleyen çam ağaçları, sökülerek başka yerlere taşındı. Aralıksız devam eden çalışmalarla Mevlana Müzesi metrelerce uzaktan artık görülmeye başlandı. Çalışmaların ardından ise kaldırılan yeşil örtünün yerine andezit taşları döşenecek.

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE YETİŞTİRİLECEK

Eski İl Halk Kütüphanesi'nin de yıkılmasıyla birlikte Mevlana Müzesi ve Sultan Selim Camii daha net ve görkemli bir şekilde görülmeye başlandı. Proje Osmanlı yadigarı Sultan Selim Camii’nin çevresinde, Mevlana Türbesi önünde hayata geçiriliyor. Yeni oluşturulacak alanda 25-30 bin kişi rahatça ibadet edebilecek, mübarek günlerde toplanabilecek. Türbe Meydanı’nın çalışmanın Şeb-i Arus törenlerine kadar tamamlanması hedefleniyor.

Turizmciler ve vatandaşlar çalışmaları olumlu karşılayarak, “Mevlana Türbesi ve Sultan Selim Camii önünde gerçekleştirilen bu çalışma önünde Kubbe-i Hadra ve Sultan Selim Camii”si net bir şekilde görülmeye başlandı. Yeni çevre düzenlenmesiyle buradaki çalışmaların bitirilmesi gerekiyor. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turistler için de bu çalışma çok yerinde oldu. Çünkü turistler rahat fotoğraf çekemiyordu. Bazen otellerin üst katlarına çıkarak, fotoğraf çekiyorlardı. Şimdi daha rahat fotoğraf çekecekler, türbenin ve camiinin çevresi rahat bir nefes alacak” dedi. Çevre esnafı ise yeni düzenlemeyle yerli ve yabancı turist sayısının artacağını belirterek, işlerinin eskisi gibi hareketlenmesini beklediklerini söyledi.

ÇALIŞMALARIN BİTİMİNE BIR AY KALDI

3 Eylül'de Büyükşehir Belediyesi'yle birlikte Türbe Önü çalışmalarına başladıklarını belirten Proje Koordinatörü ve İnşaat Mühendisi olan Atacan Çetin, 1 Aralık'a yetiştirmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. Konya'nın bir silüeti olması için özenle çalıştıklarını vurgulayan Atacan Çetin, bu çalışmalarla Konya'nın merkezini olduğu gibi göstereceklerini söyledi. Proje Koordinatörü Atacan Çetin, bu düzenlemeyle Mevlana Türbesi'nin ve Sultan Selim Cami'nin daha iyi ve daha görkemli bir görünüm kazanacağını belirtti. Şeb-i Arus töreni için Konya'ya gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışa katılacağını da sözlerine ekledi.

merhabahaber.com KERİM ATICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum