Mesleki eğitime ağırlık verilmeli

Mesleki eğitime ağırlık verilmeli

ANAYDER''i ziyaretinde konuşan Vali Muammer Erol, “Ayakkabı ve tekstil sektöründe kalifiye eleman sorunun çözümü için dar gelirli mahallelerde mesleki eğitim kurslarının açılmalı” dedi

Konya Valisi Muammer Erol Anadolu Ayakkabıcılar Derneği (ANAYDER)’ni ziyaret ederek, ayakkabı üreticileri ve tekstil üreticileri ile biraraya geldi. Çok sayıda ayakkabı ve tekstil üreticisinin hazır bulunduğu ziyarette konuşan Anadolu Ayakkabıcılar Derneği (ANAYDER) Başkanı Mustafa Lamcı, gerek ayakkabı ve gerekse tekstil sektörlerinin emek yoğunluklu sektörler olduğunu belirterek, “Her iki sektörümüzde çok ciddi istahdam sağlamaktadırlar” dedi.

ÖZEL İHTİSAS SANAYİ BÖLGESİ
Gelinen noktada her iki sektörün birlikte anılmaya başlandığını, yeni mağazacılık mantığında her iki sektörün ürünlerinin birlikte satılmaya başlandığına dikkat çeken ANAYDER Başkanı Mustafa Lamcı, ‘’Bu noktadan hareketle bizde ayakkabıcılar ve tekstilciler olarak birlikte hareket etmek istiyoruz’’ diye konuştu. Gerek ayakkabıcılık ve gerekse tekstil sektörlerinin sorunlarının da aynı olduğuna vurgu yapan Lamcı, “Her iki sektör birlikte hareket ederek sorunlarımızın çözümü için çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.Ayakkabı ve tekstil üreticileri olarak birlikte Özel İhtisas Sanayi Bölgesi’ne ihtiyaç duyduklarını kaydeden Mustafa Lamcı, ‘’Bu noktadan hareketle Konya’nın en önemli girişi olan Ankara  Yolu üzerinde bir arsa üzerinde yoğunlaştık. Bu arsayı alabilirsek hem fabrikalarımızı buraya taşıyacağız hem de outlet olarak ifade edilen fabrika satış mağazalrı kurmak istiyoruz’’ dedi.  

KALİFİYE PERSONEL SORUNU
Her iki sektöründe en önemli sorunun kalifiye personel sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Mustafa Lamcı, “Yaşanan süreçte maalesef kalifiye personel bulmak oldukça güçleşti. Bırakın kalifiye personeli vasıfsız personel bulmakta bile zorluklar yaşıyoruz. Bunun için Konya’nın dar gelirli mahallelerinde Kamu ile birlikte mesleki eğitim kursları açmak istiyoruz. Bu kursları hem eğitim hem de atölye olarak değerlendirebiliriz. Burada eğitim alan kızlarımız devamında yine bu kurslar bünyesinde bizlerin ihtiyaç duydukları ürünleri bizim için üretebilirler’’ dedi.

BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ
Konya Valisi Muammer Erol, ayakkabı üreticilerinin ve tekstilcilerin birlikte hareket etme iradelerinin çok doğru olduğunu belirterek, “Her iki sektör birbirini tamamlayıcı sektörler. Bu nedenle birlikte hareket etmek zorundalar. Özellikle tanıtım ve pazarlama için birlik olmak her anlamda avantaj sağlayacaktır’’ dedi. Özel İhtisas Sanayi Bölgesi için desteğe hazır olduklarını kaydeden Vali Mammer Erol, “Özel İhtisas Sanayi Bölgesi’nin kurulması noktasında üzerimize düşenleri ivedilikle yaparız” diye konuştu. Kalifiye personel sorunun çözümü için dar gelirli mahallelerde mesleki eğitim kurslarının açılması ve devamında buraların atölye mantığı ile işletilmesinin çok doğru bir adım olacağına vurgu yapan Vali Erol, “Yine bu konuda da Konya Valiliği olarak her türlü desteğe hazırız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.