Meslek Okullarında Dersler Boş Geçiyor

Meslek Okullarında Dersler Boş Geçiyor

Almanya’nın bir taraftan kendi kalifiye eleman ihtiyacını gidermek için diğer taraftan da dünyaya bir marka olarak pazarlamak istediği meslek eğitim sisteminde sıkıntılar bitmiyor.Her yıl daha az şirketin meslek eğitimi yeri sunması sorun...

Almanya’nın bir taraftan kendi kalifiye eleman ihtiyacını gidermek için diğer taraftan da dünyaya bir marka olarak pazarlamak istediği meslek eğitim sisteminde sıkıntılar bitmiyor.

Her yıl daha az şirketin meslek eğitimi yeri sunması sorun olarak ortada dururken şimdide çırakların haftada iki kere gittikleri okullarda öğretmen sorunu kendini göstermeye başladı.

Yıllardır konuşulan Berufskolleg’lerdeki öğretmen açığı eğitimi dönemi başladıktan sonra daha netleşti. Özellikle de metal, elektronik ve montaj alanlarında çırak öğrencilerin derslerinin öğretmen eksikliği sebebiyle çok sık şekilde boş geçtiği ifade edildi.

Derslerin boş geçmesi çırakları rahatsız ettiği ve öğrencilerin imtihanlara yeterince hazırlanamadıklarına dikkat çekildi.

Öte taraftan şirketlerde kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini belirterek bu durumdan rahatsızlıklarını ifade ediyorlar. Önümüzdeki yıllarda bu okullarda çalışan öğretmenler arasında yaşları gereği tam anlamıyla bir emeklilik furyası yaşanacağını öngören uzmanlar tedbir alınmadığı taktirde sorunun krize dönüşeceğini vurguluyorlar.

Kuzey Ren Vestfalye (KRV) Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann eyalet genelinde sayıları 370 olan Berufskolleg’lerde ne kadar dersin boş geçtiğinin istatistiğinin tutulmadığını ifade ederek çözüm için iki yıl önce 5 nokta adı verilen program başlattıklarını söyledi. Söz konusu program ile hızlandırılmış şekilde meslek lisesi öğretmenleri kazanılması hedeflenmişti. Fakat bunun dahi yeterli olmadığının altı çiziliyor.

Esas sorunun üniversiteden meslek lisesi öğretmenliği okuyanların sayısının azlığı olduğunu ifade eden Berufskolleg müdürleri, mesleğin içinde olan usta, tekniker ve mühendis gibi kişilerin hızlı bir şekilde pedagojik formasyon alarak bu okullarda göreve başlamalarının zorunluluğuna dikkat çekiyorlar.

Yatay geçiş denilen bu sistemin uygulandığını fakat ağır aksak işlediği gerekçesi ile öğretmen boşluklarının doldurulamadığı vurgulanıyor.

KRV Eğitim Bakanlığı ise konu ile ilgili olan herkesle görüşerek bir orta yol ile meseleye çözüm bulunacağını dillendiriyor. Bakanlığın verdiği bilgiye göre 2030 yılına kadar sadece KRV’de yılda 600 öğretmene ihtiyaç var. Almanya genelinde bu ihtiyaç yıllık 3 bin 400 iken beklenen mezun sayısı ancak 2 bin 600’lerde kaldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.