Meslek Eğitimi Üniversite Kapısını Da Aralıyor

Meslek Eğitimi Üniversite Kapısını Da Aralıyor

Çok Dilli Meslek Borsası’nda Türk gençlerinin durumunu değerlendiren Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, düzgün bir aile yaşamı kurmanın meslek sahibi olmaktan geçtiğini dikkat çekerken, Türk gençlerinin yarısının meslek eğitimi...

Çok Dilli Meslek Borsası’nda Türk gençlerinin durumunu değerlendiren Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, düzgün bir aile yaşamı kurmanın meslek sahibi olmaktan geçtiğini dikkat çekerken, Türk gençlerinin yarısının meslek eğitimi almadığından yakındı.

Çalışma ataşesi Oğuz Tuncay ise meslek eğitiminin meslek lisesi diploması edindirerek herkese üniversite yolunu açtığını hatırlattı.

Göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimi önündeki engelleri ‘Çok Dilli Meslek Borsası’ ile aşılıyor. Federal İş Ajansı (BA), Köln Zanaatkârlar Odası (Handwerkskammer zu Köln) ve Tages-und Abendschule okulu göçmen gençlere yönelik olarak Çok Dilli Meslek Borsası düzenledi.

Köln/Mülheim’daki okulda gerçekleşen borsaya Köln Başkonsolosluğu da tam destek verdi. Çok Dilli Borsaya Köln Zanaatkârlar Odası Genel Müdürü Dr. Ortwin Weltrich, CDU KRV Eyalet Milletvekili Serap Güler, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin gibi yetkililer katılarak incelemelerde bulundu.

Burada gençlere tavsiyelerde bulunan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, “Borsaya ilgiyi görüyoruz ama daha yüksek seviyede olabilir bu. Bu tür borsaları takip etmeleri ve özellikle çalışma ataşeliklerimiz kanalıyla hangi imkânlar var, gençlerin hangi alanlarda önü açık, bilgi almalarını istirham ediyorum. Ailelerin teşvikinin önemli olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

TÜRK GENÇLERİN YARISI MESLEK EĞİTİMİ YOK

Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in açıkladığı, Türk gençlerinin yarısının meslek eğitimi almadan hayata atıldığı yönündeki istatistikleri hatırlatılması üzerine Başkonsolos Engin, “Maalesef doğru bir istatistik. Gençlerimizin bu konudaki duyarlılığı istediğimiz seviyede değil. Zanaat odaları imkânlar sunuyor, piyasada da açık var. Bundan gençlerin yararlanması gerekiyor. Çok Dilli Meslek Borsası da dil engeli olanlar için iyi bir fırsat. 25 Eylül’de de başkonsolosluğumuzda geleneksel iş borsasını düzenleyeceğiz.” dedi.

Meslek eğitimi almamanın “iş bulmak istemiyorum” anlamına geldiğini belirten Başkonsolos, “Artık bu bir şart. Üniversite eğitimiz yoksa, meslek eğitimi alınması bir insanın düzgün bir aile yaşamı kurması için en temel şart” dedi. Başkonsolos, Türk firmalarının bu borsalarda yer almamasından da yakındı.

MESLEK EĞİTİMİ ÜNİVERSİTE YOLUNU AÇAN ALTERNATİF BİR YOLDUR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Oğuz Tuncay ise meslek sahibi olmayanların iş piyasasında dezavantajlı hale düştüğünü hatırlattı. Tuncay, “Vatandaşımızın meslek eğitimine bakışı da biraz yanlış. Meslek eğitimi sadece işçi olmayı sağlayan bir şey değil, vasıflı bir eleman olma ve sonra serbest çalışma imkânı tanır. Hem de üniversite yolunu açan alternatif bir yoldur. Meslek eğitimi yapan kişi, o meslekte çalışınca Fachabitur denen meslek lisesi diploması alma şansı var. Bununla hem burada yüksek okullara, hem de Türkiye’deki üniversitelere girme şansı var. Diğer yandan 360 çeşit meslek var, bizim gençlerimiz sadece beş civarında mesleğe yoğunlaşıyor.” diye konuştu.

Dr. Weltrich ise oda olarak, meslek eğitimi konusunda göçmen firmalara yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydetti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.