Merkez Bankası'nın 'sürpriz' çalışması

Merkez Bankası'nın 'sürpriz' çalışması

Merkez Bankası Başkanı Başçı faiz indirimi sinyali verdi. Başçı bir de sürpriz çalışmadan söz etti..

Merkez Bankası Başkanı Başçı, AA Finans Masası'nda, faiz indirimi sinyali verdi. Başçı, uzun vadeli mevduatı teşvik için yürüttükleri ''sürpriz'' çalışmayı açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Başçı, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye notunu değerlendirirken, küresel finans sistemini kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kararlar üzerine inşa etmenin doğru olmadığını söyledi.

Başçı, ''Türkiye'de enflasyon düşecek, Türkiye'de büyüme hızlanacak ve Türkiye'de dış denge bozulmayacak. Bu 3 faktörü bir araya koyduğumuzda Türkiye'nin kredi notunun daha iyinoktalarda olması gerekiyor'' dedi.

ENFLASYON NE OLUR?

Erdem Başçı, ''Yakın planda önümüzdeki 2 aylık dönemde enflasyon cephesinde iyi haberler gelmeye devam edecek. Yüzde 7,4'ün altında yılı bitireceğimizi tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ OLABİLİR

Başçı, Türk Lirası'nın aşırı değerli olma noktasına geldiğine dikkati çekerek, bundan sonra Merkez Bankası olarak bu konuyla ilgili çalışma yapacaklarını söyledi.

Erdem Başçı, TL böyle güçlü kalmaya devam ederse bir tane daha ölçülü faiz indiriminin düşünülebileceğini vurgulayarak, bunun, TL'nin değer kazanmasını engellemek için değil, yumuşatmak için olacağını kaydetti.

2013 BEKLENTİLERİ

Erdem Başçı, Türkiye'nin 2013 yılında büyümesinin hem iç talep hem de ihracat kanadından geleceğini belirterek, ''İki kanaldan birden büyümeye destek gelecek, dolayısıyla gelecek seneki büyüme bu yıldan daha yüksek olabilir'' dedi.

SÜRPRİZ ÇALIŞMA

Başçı, uzun vadeli tasarrufların getirisinin daha yüksek olduğunu belirterek, ''Bireysel emeklilik reformunda ciddi bir devlet desteği var. Bu,önümüzdeki dönemlerde yüksek getirili yatırım araçlarından biri olacak. Mevduatın vadesinin uzaması için de Maliye Bakanlığı'nın bir çalışması var. Bir de bunlara ilave biz bir çalışma yürütüyoruz; 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduatı başka bir kanaldan teşvik etmek istiyoruz. Bu konuda BDDK ile bir çalışma yürütüyoruz. O sürpriz olsun, yakında açıklanır'' dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.