Merhametine muhtacız

Merhametine muhtacız

Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından düzenlenen Hz. Peygamberde Merhamet isimli programda Peygamber Efendimiz (SAV) in hayatı ile merhameti anlatıldı

Konya Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen ‘Hz. Peygamberde Merhamet’ isimli programda Peygamber efendimiz (SAV) in hayatının yanı sıra merhameti anlatıldı. KTO Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar ile Rıfat Oral’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi. İlk olarak Muhammet Aktan’ın Kur-an’ı Kerim okuması ile başlayan program Kültür adamı Ahmet Efe’nin sunduğu Naat dinletisi ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın çalışmalarının anlatıldığı slayt gösterisi ile devam etti. Programa katılan Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday’da anlamlı bir haftada böylesine güzel bir etkinlik düzenleyen Sivil Toplum Kuruluşları’na teşekkür etti.

Programın açılışında konuşan Konya Sivil Toplum Kuruluşları İcra Heyeti Başkanı Sami Sorgun, Peygamber Efendimizin Merhametinin günümüzde de mutlaka örnek alınması gerektiğini söyledi. Sorgun, “Hz. Muhammed’in Allah’tan getirdiği ilahi davetini yolumuzu aydınlatan sünnetini, örnek ahlakını hayat yüklü mesajlarını ve evrensel ilkelerini anlamak zorundayız. Bizler insanca, müslümanca yaşamayı ondan öğrendik. O kutlu rehberin gösterdiği yol hem dünyada hem ahrette kurtuluşumuzun anahtarı oldu. Biz inanıyoruz ki Hz. Peygamber tanındıkça ve örnek alındıkça insanlığın mutluluğu ve huzuru artacaktır. O’nun ilkeleri, düsturları, tavsiyeleri dikkate alınıp uygulandıkça insanlık insanlığın farkına varacaktır” dedi.

Peygamberimizin güzel ahlakına, yol göstericiliğine insanlığın her zaman ihtiyacının olduğunu da ifade eden Sorgun, “Peygamberimizin örnek hayatı ile kendi hayatımız arasında iyi bir köprü kurmak zorundayız. Bu köprünün inşası için onun hayatını sürekli olarak okumalı ve daha iyi anlamalıyız. Bu sebeple, çocuklarımıza, gençlerimize, O’nun ahlakını, O’nun bizlere bıraktığı değerleri iyi anlatmalıyız. Çocuklarımızın kalplerine Peygamberimizin sevgisini, örnek merhametini nakşetmeliyiz ki, bu sevgi ve merhamet O’nu daha iyi tanımaya ve anlamaya kapı aralasın. Bu düşünceler ile Sivil Toplum Kuruluşları olarak böyle bir program tertip etmek istedik. Kutlu Doğum Haftası’nın milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından programa katılan değerli ilim adamları Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar ile Rıfat Oral, geceye katılan davetlilere Peygamber efendimizin, hayatından kesitler ve O’nun merhameti ile ilgili bilgiler aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.