Merhamet duygularımızı geliştirmeliyiz

Merhamet duygularımızı geliştirmeliyiz

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri açılış programında konuşan İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, toplumsal vakaların önüne geçmek için merhamet duygusunun gelişmesi gerektiğini söyledi

Her yıl geleneksel olarak 14-22 Nisan tarihleri arasında yapılan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri önceki akşam Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Tasavvuf Musikisi Konseri ile başladı. Konya İl Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi Korosu tarafından verilen konsere Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Programın açış konuşmasını programa ev sahipliği yapan İl Müftüsü Şükrü Özbuğday yaptı. Hz. Peygamber’in kutlu doğumunun 1440. yıldönümü münasebetiyle 14-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenleneceğini bildiren Şükrü Özbuğday, “1989 yılından bu yana Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e olan sevgimizi ve muhabbetimizi göstermek, onun hayat felsefesini, insanlığa örnek davranışlarını hatırlamak için her doğum yıldönümünde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. O’nun kutlu doğumunun tüm insanlığa bereket getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

PEYGAMBERİMİZİ ARIYORUZ

 

Savaşların insanlığa kan kusturduğu, ahlaki yozlaşmanın arttığı bir dönemin yaşandığını belirten İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, “Bugün yaşananlara baktığımızda Peygamber Efendimizi ve onun yaşadığı dönemleri arıyoruz. Peygamberimizin merhamet etmek için insanlığa sunduğu felsefeyi bir an önce harekete geçirmek gerekmektedir. Bugün dünya insanlığının merhamet kültürüne ve merhamet eğitimine ihtiyacı var. Hz. Peygamber’in izinde fiili bir merhamet seferberliği başlatmalıyız. Bu hafta boyunca yapacağımız etkinliklerde merhamet duygusuna yönelik faaliyetlere ağırlık vereceğiz. Siyasetten sanata, spordan eğitime, hayatın her alanında merhamet duygusunu yaymalıyız” ifadelerini kullandı.

VAKIFLAR, MERHAMET SONUCU DOĞMUŞTUR

 

Vali Aydın Nezih Doğan da merhamet duygusunun maddi kültürle bağlantılı olduğuna işaret ederek, “Geçmişimize baktığımız zaman, bundan yaklaşık 150-200 yıl öncesine kadar bu topraklarda birçok vakfın var olduğunu görebiliyoruz. O dönemde ülkenin ekonomik durumu çok daha iyiydi. Bu nedenle vakıfların sayısı da oldukça fazlaydı. Vakıflar, hem maddi hem de manevi olarak halkın hep yanında olmayı başardı. Son 10 yıl öncesine kadar ise vakıfların sayısında her geçen gün düşüş yaşandı. Ama son dönemde vakıfların sayısının yeniden arttığını gözlemliyoruz. Bu da ekonomik durumun iyiye gittiğine işaret ediyor. Biz, millet olarak merhamet duyguları çok gelişmiş bir milletiz. Ama maddi imkanlarımız ölçüsünde merhamet hislerimizi fiile dönüştürebiliyoruz. Nerde bir afet varsa, imkanlarımız ölçüsünde biz oradayız. Kazandıklarımızı paylaşmayı bilmeliyiz” diye konuştu.

İNSANLIĞI DOĞRULARA ÇAĞIRMALIYIZ

 

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Hz. Muhammed (SAV)’in yaklaşık bin 400 yıl önce ırkçılığı yasakladığına işaret ederek, “Bugün terör, gasp, hak ihlalleri gibi toplumsal vakalar her geçen gün artmaktadır. Peygamber Efendimiz toplum huzurunun sağlanmasının en önemli yolunun insanların eşit olduğunu gösterilmesi olduğunu bildirmiş ve ırkçılığı yasaklamıştır. Bugün insanlığı hakka, doğruya davet etmek hepimizin görevidir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Konya İl Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi Korosu tarafından verilen konser dinlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.