Meram Üniversitesi

Meram Üniversitesi

Konyaya ikinci üniversite yapılanması kapsamında Eğitim, İlahiyat ve Tıp Fakültesinin merkezini oluşturacağı Meram Üniversitesi projesi hazırlandı. Meramda büyük bir üniversite kampüsü oluşturulacak

İKİNCİ ÜNİVERSİTENİN PROJESİ HAZIR
Geçtiğimiz günlerde gazetemizin ‘Adım adım Meram Üniversitesi’ başlığıyla gündeme getirdiği Konya’ya ikinci üniversite konusunda büyük aşama kaydedildiği öğrenildi. Projesi hazır olan ve önümüzdeki günlerde yapılanması için gerekli adımların atılacağı Meram Üniversitesi’nin merkezini, Meram’da bulunan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Meram Tıp Fakültesi oluşturacak.
MERAM ÜNİVERSİTESİ KAMPUSÜ NEREYE KURULACAK?
Meram Üniversitesi kampusünün, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’ne yakın bir yerde bulunan kamu arazisinde oluşturulması planlanıyor. Hazine mülkiyetinde olan alan ilgili bakanlığın önereceği projeler doğrultusunda eğer muvafakat verildiği takdirde eğitim kurumuna katılmış olacak. Oldukça geniş olan bu alanın üniversite kampüsü yapılması için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.  
MERAM SANAYİ TAŞINACAK, YEŞİL İÇİNDE KAMPÜS OLACAK
Eğitim ve İlahiyat fakülteleri ile kampus için düşünülen alan birleştirildiği takdirde Meram bölgesi üniversite merkezine dönüşmüş olacak. Kampus alanında daha çok yeşil alanı olan park ve havuzlarıyla bir botanik bahçesi içerisinde üniversite yerleşkesi kurulması hedefleniyor. Üniversite için yapılacak binaların Selçuklu dönemi mimarisini sergileyecek nitelikte olacağı belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatıyla Konya’da iki ayrı üniversite yapılanması kapsamında Meram’da bulunan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi ile Meram Tıp Fakültesi ikinci üniversitenin merkezini oluşturacak. Yeni üniversitenin adının büyük ihtimalle Meram Üniversitesi olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda ilçe meslek yüksek okullarının bazılarının da Meram Üniversitesine bağlanması söz konusu olabilir. Yeni kurulması düşünülen Meram Üniversitesi kampusünün, Ahmet Keleşoğlu Eğitim ve İlahiyat Fakültesine yakın bir alanda oluşturulacağı belirtiliyor. Hazine mülkiyetinde olan alan ilgili bakanlığın önereceği projeler doğrultusunda eğer muvafakat verildiği takdirde eğitim kurumuna katılmış olacak. Konya hazine arazisi olarak Türkiye’de birinci sırada yer aldığı göz önünde tutulduğu takdirde, yeni yer bulunmasında sıkıntı yaşanmayacağı tahmin ediliyor. İkinci üniversitenin Meram bölgesinde çekirdeğini oluşturacak olan Eğitim ve İlahiyat fakülteleri bu alanla bütünleştirildiği takdirde Meram bölgesi üniversite merkezine dönüşmüş olacak. Bu alanda daha çok yeşil alanı olan park ve havuzlarıyla bir botanik bahçesi içerisinde üniversite yerleşkesi kurulması hedefleniyor. Üniversitenin yeni açılacak fakülte ve birimleri kuruldukça ilave binalarla ama yeşili bozmadan yapılabileceği öngörülüyor. Bu düşüncenin Meram’ın yeşil dokusunu koruyan, yaşatan, gelecek nesillere taşıyan eğitim amaçlı bir proje olacağı belirtiliyor. Bu eğitim kampüsü aynı zamanda şehir yaşamına şehirli insanlara da bir anlamda akciğer görevini üstlenmiş olacak. Söz konusu üniversitenin Meram’da olmasının çevre bölgelerinde bir çekim merkezi olarak etkileyeceğinden yeni yeni planlamaları, projeleri peşinden sürükleyeceği ifade ediliyor. Yeni oluşturulacak üniversitenin binaları ile yeni ilave edilecek binaların mimari projelerinde de Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nin mimari karakterine uygun Selçuklu dönemi mimarisinin özgün karakterinin devamını sergileyecek nitelikte olacağı belirtiliyor. Böylelikle yeni oluşturulacak üniversitenin adına uygun bir bütün olarak Meram’a yakışır yeni bir konsepti ortaya koymuş olacağı söyleniyor.

ALİ ÖZCAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.