Meram Tıp’a yeni sterilizasyon ünitesi

Meram Tıp’a yeni sterilizasyon ünitesi

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesindeki sterilizasyon ünitesi, son teknoloji ürünü cihazlarla donatılarak tamamen yenilendi. Ünitenin hizmet alanı 60 metrekareden 250 metrekareye çıkarılırken, personel sayısı da önemli ölçüde arttır


Ameliyathaneler, laboratuarlar ve polikliniklerde gerçekleştirilen cerrahi işlemler sırasında kullanılan tüm malzemelerin yeniden steril hale getirilmesi amacıyla kurulan sterilizasyon ünitesi, geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından yenilenerek merkezi birim haline getirildi. 60 metrekarelik eski ünitenin hizmet alanı 4 kat artırılarak 250 metrekareye çıkarıldı. ‘Yıkama’, ‘Paketleme’ ve ‘Steril Depo’ olmak üzere 3 bölümden oluşan ünite, son teknoloji ürünü cihazlarla donatıldı. Ameliyat malzemelerinin otoklavlarda 134 santigrat derece sıcaklıkta dezenfekte edildiği, ayrıca etilen opsit ve formaldelit cihazı ile de buharda steril edilemeyen ve düşük ısı gerektiren malzemelerin de uygun şartlarda steril hale getirildiği kaydedildi.
Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Alper Yosunkaya, yenileme çalışmaları geçtiğimiz aylarda tamamlanan Merkezi Sterilizasyon Ünitesi’nin tam kapasite ile çalışmaya başladığını belirterek, “Ünitemiz, yapılan yenileme çalışmaları ile bölgenin en gelişmiş ve kapsamlı sterilizasyon ünitesi haline geldi. Fiziki mekan sorununu çözüp, 11 olan personel sayısını da 18’e çıkarttık. Amacımız hasta güvenliği standartlarını en üst düzeye taşıyarak,  ameliyathanelerimizi gelişmiş dünya ülkeleri normları ölçüsüne getirip, kalite anlayışımızı bir basamak daha yukarı taşımaktır” dedi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.