Meram Belediyesi'nden Bosna Hersek'e kurs

Meram Belediyesi'nden Bosna Hersek'e kurs

Meram İlçe Belediyesi kardeş kent seçtiği Bosna Hersekin Hadzici ilçesine meslek edindirme kursu açtı

Meram Belediyesi tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya bağlı Hadzici ilçesinde düzenlenen meslek edindirme kurslarının açılışına Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Ejubovic ve çok sayıda davetli katıldı.
Türkiye ile Bosna Hersek arasında derin tarihi ve kültürel bağların bulunduğuna dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, “Aramızdaki bu kardeşlik bağları birbirinden ayrılmaz ve kopmaz bir şekildedir. Kardeş şehrimiz Hadzici ile belediyemiz arasındaki işbirliği her geçen gün artmaktadır. Kültürel alandaki işbirliğimizin ilk meyvesini bugün açacağımız kurs ile alıyoruz. Hadzici’deki Meram Belediyesi Meslek Edindirme Kursumuz (MERMEK) Türkçe dersi, el sanatları, çinicilik, takı ve tasarım branşları olmak üzere 4 farklı branşta hizmet vermektedir. 2 şubelik Türkçe kurslarında 150, diğer kurslarda da 50’şer kursiyer eğitim görmektedir” dedi.
Açılan bu kurslarla iki şehir arasındaki işbirliğinin daha da arttığını belirten Hadzici Belediye Başkanı Hamdo Ejubovic ise, Konya’ya özel ilgi duyduklarını söyledi. Meram Belediyesi tarafından açılan kurslarda yüzlerce gencin eğitim göreceğini kaydeden Ejubovic, “Kurslar, Bosnalı gençlerimiz için hem kültürel alanda hem istihdam noktasında ciddi katkılar sağlayacaktır. Meram Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından kursların açılışı yapıldı.
Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nın (KOMEK) Saraybosna’daki sergisinin açılışına da katıldı. Açılışta kısa adi TİKA olan Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan yetkililer ile Boşnak yetkililerde yer aldı.
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen’i de makamında ziyaret etti. Başkan Kalaycı, Boşnak başkana tablo hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.