Meram Belediyesi, kaçak yapıları kontrol ediyor

Meram Belediyesi, kaçak yapıları kontrol ediyor

Meram Belediyesi'nce kaçak yapıyla etkin mücadelenin sürdürüldüğü bildirildi.

Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, yapımına ruhsat alınmadan başlanan yapılar, müdürlüğe bağlı inşaat kontrol ekiplerince kontrol edildiği belirtildi.

İnşaat ruhsatı olmayan su basman seviyesindeki yapıların daha önceden alınan meclis kararınca yıkıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kaçak yapıyla mücadele kapsamında Harmancık Mahallesi'nde bulunan ve  mahkeme tarafından yıkım kararı verilen kaçak yapılar geniş güvenlik önlemleri altında yıkıldı. Ruhsatsız, kaçak yapılar önce Yapı Tatil Zabtı tanzim edilip mühürlenerek idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezası uygulanan yapı sahibi hakkında Cumhuriyet Savcılığına, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Cumhuriyet Savcılığı, kaçak yapı ile ilgili dava açmakta ve yapı sahibi hakkında mahkemece hapis cezası verilmektedir. Kaçak inşaat sahibine, zabıt tanzim edildikten sonra, yapıyı ruhsatlandırması gerektiği, ruhsatlandıramaması halinde ise, yıkması için bir ay süre verilmektedir. Sürenin bitiminde ruhsatlandırılamayan binalar, encümen kararıyla yıkılmakta ve yıkım ücreti yapı sahibinden tahsil edilmektedir. Belediyemize gelen şikayetler ve Yapı Kontrol Müdürlüğü ekiplerimizin rutin kontrolleri sonucu ruhsatsız olarak yapılan 37 adet yapı hakkında Yapı Tatil Zabtı ile kanuni işlem yapılmıştır. Bunlardan 12 adet yapı için ruhsat alınmıştır. Yapı Ruhsatı almadan yapılan 62 adet ruhsatsız yapı tamamen yıkılmıştır."

Ruhsatlı binaların yapılmasına Meram Belediyesince her türlü desteğin verildiğinin vurgulandığı açıklamada, ruhsatsız yapılara elektrik ve su hizmetlerinin verilmediği de aktarıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum