MEPAŞ sözünde durmadı

MEPAŞ sözünde durmadı

Her yıl açıklanan Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde ilk sıralarda olan Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ), hala vergilerini hala İstanbul üzerinden ödüyor.

Her yıl açıklanan Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde ilk sıralarda olan Meram Elektrik Perakende Satış A.Ş. (MEPAŞ), hala vergilerini hala İstanbul üzerinden ödüyor. Genel Merkezi Konya'da olan Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ)'ın, abonelik, tahsilat ve faturalama gibi işlemleri yürütmesi için kurduğu MEPAŞ, vergisini İstanbul-Beşiktaş Vergi Dairesi'ne ödemeye devam ediyor. Faturalarda il kodu 34 ibaresi yer alırken, vergi dairesi olarak da Beşiktaş yazıyor. MEPAŞ'ın Konya'nın kazanımını İstanbul'a götürmesinin ticari ahlaka sığmadığı gerekçesiyle sık sık eleştiriliyor. MEPAŞ yetkilileri ise 2013 yılının Mayıs ayında vergi dairesini Konya'ya taşıyacaklarının sözünü vermişti. Aradan 9 ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme yok. MEPAŞ, 2013 yılından bu yana vergilerini Selçuklu'ya değil, İstanbul-Beşiktaş Vergi Dairesi'ne ödüyor. Bu durum Konya'da ciddi bir gelir kaybına neden oluyor. Konya ve çevresindeki illere sağladığı hizmetlerin karşılığında elde eden fakat aldığı ücretin karşılığında hizmet sağlayamadığı için eleştirilen MEDAŞ'ın, vergi dairesini hala Konya'ya taşımaması sert dille eleştirildi.

ŞEHİR EKONOMİSİNE DARBE

Gelen tepkilere Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da sessiz kalmamış ve sert bir dille MEPAŞ'ı uyararak, vergisini Konya'da ödemesi için uyarıda bulunmuştu. MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, vergiyi 2013'ün Mayıs ayından itibaren tekrar Konya'da ödeyeceklerini açıklamasına rağmen, vergi hâlâ İstanbul Beşiktaş Vergi Dairesi'ne ödeniyor. Konya Vergi Dairesi'nin açıkladığı 2011 Kurumlar Vergisi Rekortmenleri içinde Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir olmak üzere toplam 6 ilde 76 adet işletme ve 3 bin 55 çalışanıyla 1,7 milyon müşterisine hizmet veren MEPAŞ'ın birinci sırada yer alması, Konya'nın vergide ne kadar büyük bir kazanım kaybettiğini ortaya koyuyor. Konya'dan kazanan MEPAŞ'ın vergisini İstanbul'a ödemeye devam etmesi ticari ahlaka sığmadığı ifade ediliyor.

YANLIŞTA ISRAR EDİLİYOR

Konuyla ilgili konuşan Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, MEPAŞ'ın vergilerini İstanbul üzerinden ödemesinin Konya ekonomisine ciddi zarar verdiğini açıkladı. MEPAŞ'ın yanlışta ısrar etmesine anlam veremediğini açıklayan Öztürk, “Konya'da kazanılan kazancın vergisi aynı şehirde verilmelidir. Burada ahlaki bir problem var. Konya'dan kazanıp, başka yerlerde vergi ödemek hiç de ahlaki bir durum değildir. Konuyla ilgili MEPAŞ yetkilileri, geçen yıl Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a vergi dairesinin yeniden Konya'ya taşınmasıyla ilgili söz verdi. Geçtiğimiz ay Konya'ya gelen Bakan Yıldız, konuyu yeniden hatırlattı. Ancak MEPAŞ hala verdiği sözü yerine getirmedi. MEPAŞ'ın yaptığı ticari ahlaka sığmıyor. Bu şehrin ekonomisine zarar veriyor. Yanlışta ısrar etmenin anlamı yok” dedi.

BİR AN ÖNCE YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN

Konya Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı İsmail Turan ise MEPAŞ'ın vergisini Konya üzerinden değil İstanbul üzerinden vermesinin, Konya'nın gelir kaybetmesi anlamına da geldiğini ifade etti. Turan, “Alınan vergilerin bir kısmı o ilin belediyesine gelir olarak aktarılıyor. Yıllık vergi 50 milyon ise bunun 5 milyonu o ilin belediyesine kalıyor. Şimdi Konya Büyükşehir Belediyesi, önemli bir gelirden mahrum bırakıldı. Alınan verginin belli bir oranı şimdi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne aktarılıyor. MEPAŞ'ın dışında bazı Konya firmaları da vergisini İstanbul ve Ankara'ya taşıdı. Kendi firmalarımız da bu yanlışı yapıyor. Fabrikası Konya'da, buradan hizmet alıyor, ancak vergisini de İstanbul ya da Ankara'ya ödüyor. Bu kabul edilemez. İnşallah bu yanlıştan en yakın zamanda dönülür” diye konuştu.

TAŞIMA 1-2 AY İÇİNDE BİTECEK

Konuyla ilgili konuşan MEPAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş ise “MEDAŞ ve MEPAŞ'ın ayrışma süreci devam ediyor. Kurum içinde ayrışma tam olarak bitmemiştir. Bu nedenle taşınma gecikti. Ayrıca enerji piyasasıyla ilgili mevzuatlardaki değişiklikler de sürecin uzamasına neden olmuştur. Ayrışmanın tam olarak tamamlanması ve gerekli işlemlerin bitmesi ile vergiyi yeniden Konya'da ödemeye devam edeceğiz. MEPAŞ 1-2 ay içinde vergi dairesini yeniden Konya'ya taşıyacak. Taşıma süreci Mart sonunda neticelendirilecek” diye konuştu.

KERİM ATICI merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.